Podziemne atrakcje Rzeszowa
Treść
Ponad godzinę trzeba poświęcić, by zwiedzić wydłużoną podziemną trasę turystyczną w Rzeszowie. Władze miasta liczą, że nowa atrakcja stanie się wizytówką miasta i przyciągnie nowych turystów do stolicy Podkarpacia. Do końca roku w ramach promocji trasę można zwiedzać za darmo.
Uruchomiona po dwóch latach remontów wydłużona podziemna trasa turystyczna w Rzeszowie jest szóstą tego typu w Polsce i drugą - po jarosławskiej - na Podkarpaciu. W najpłytszym miejscu sięga pół metra, a w najgłębszym prawie dziesięć metrów w głąb rzeszowskiego Rynku i łącznie liczy prawie 370 metrów długości. Łączy ponad 40 korytarzy i piwnic, które w przeszłości pełniły ważną rolę jako podziemne magazyny podczas odbywających się w Rzeszowie jarmarków. Gromadzono tu towary, a same podziemia służyły również jako schronienie dla mieszczan, m.in. w czasie wojen, najazdów Tatarów i Wołochów czy rabunków, których miasto zaznało wiele na przestrzeni wieków. Spacerując rzeszowskimi podziemiami, można zapoznać się także z historią i najstarszą średniowieczną zabudową miasta, np. z zachowaną częścią XV-wiecznego budynku z charakterystycznym łukiem w tzw. ośli grzbiet czy pozostałościami kamiennych i ceglanych sklepień.
Już wkrótce przy wejściu do podziemnej trasy w Rzeszowie zostanie uruchomione centrum informacji turystycznej, kawiarenka z regionalnymi produktami Podkarpacia oraz kawiarenka internetowa. Wydłużenie i modernizacja rzeszowskiej trasy turystycznej, którą tworzą podziemne obiekty począwszy od XV-XX wieku, jest częścią większej inwestycji dotyczącej przebudowy i modernizacji miejskiego Rynku. W jego obrębie wymieniono m.in. kostkę brukową, zainstalowano elementy małej architektury, wybudowano też nowe wejście do podziemi. Kosztowało to ponad 15 mln zł, z czego jedna trzecia pochodziła ze środków Unii Europejskiej.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-12-20
Autor: wa