Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podwójne obywatelstwo pod referendum

Treść

O możliwości posiadania przez obywateli Litwy podwójnego obywatelstwa zdecyduje prawdopodobnie referendum. Planowane zmiany pozwoliłyby 300 tys. litewskich Polaków na ubieganie się o polskie obywatelstwo, bez obawy o to, że zostaną pozbawieni litewskiego paszportu.

Litewskie prawo zezwala na posiadanie podwójnego obywatelstwa tylko w wyjątkowych przypadkach. Obecna ustawa nie wychodzi jednak naprzeciw wyzwaniom obecnego czasu. Wraz z przystąpieniem Litwy do Unii Europejskiej i otwarciem przed Litwinami rynków pracy w państwach UE, ponad pół miliona mieszkańców wyemigrowało na Zachód. W Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Litwini, po Polakach, stanowią największe skupisko emigrantów. Decyzja o pozostaniu na emigracji często wiąże się z koniecznością przyjęcia obywatelstwa kraju zamieszkania, a to, według obowiązującego prawa litewskiego, oznacza utratę obywatelstwa litewskiego. Rząd w Wilnie proponuje m.in., by urodzone za granicą dzieci obywateli Litwy otrzymywały automatycznie litewskie obywatelstwo. Sąd Konstytucyjny Litwy już orzekł, że obecna ustawa, która nadaje prawo do posiadania podwójnego obywatelstwa wyłącznie obywatelom narodowości litewskiej, narusza prawa obywatelskie innych mieszkańców Litwy.
- Wniesienie zmian do ustawy o obywatelstwie jest konieczne także w celu zachowania więzi, jakie łączą emigrantów litewskich z ojczyzną - zauważa w rozmowie z nami Tadeusz Andrzejewski, doradca premiera Litwy do spraw mniejszości narodowych.
Możliwości nadania prawa do podwójnego obywatelstwa wszystkim mieszkańcom kraju ostro sprzeciwiają się litewscy konserwatyści. Obawiają się oni, że 200 tys. rosyjskojęzycznych obywateli Litwy zechce w przyszłości otrzymać rosyjskie obywatelstwo.
Andrzej Kołosowski, Wilno
"Nasz Dziennik" 2007-10-02

Autor: wa