Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podsumowanie wizyty Prezydenta RP w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej

Treść

14 września 2006 r. Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, min. Andrzej Krawczyk podsumował wizytę Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Państwie Izrael i Autonomii Palestyńskiej oraz przedstawił program spotkania prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Lanach, w Republice Czeskiej (15-16 września) oraz wizyty w Stanach Zjednoczonych (17-20 września) z okazji Debaty Generalnej 61. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. W spotkaniu uczestniczyła również Ewa Junczyk – Ziomecka, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

„Wizyta Prezydenta RP w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej była ważna z punktu widzenia obecności Polski na Bliskim Wschodzie” – powiedział minister Andrzej Krawczyk, podsumowując zakończoną w środę czterodniową wizytę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podkreślił, że była to pierwsza wizyta państwowa w Izraelu po zakończeniu ostatniego konfliktu z Libanem i miała miejsce w "momencie, kiedy zarysowują się pewne szanse na ponowne uruchomienie procesu pokojowego".

"Oprócz bardzo dobrej wizyty w Izraelu, ważną częścią wyjazdu był pobyt w Autonomii Palestyńskiej i spotkanie z prezydentem Mahmudem Abbasem " – podkreślił minister Krawczyk. Zaznaczył, że Polska jest w szczególnej sytuacji, bo ma bardzo dobre kontakty zarówno z Palestyną, jak i z Izraelem.

Minister Andrzej Krawczyk przedstawił również najbliższe plany Prezydenta RP w zakresie polityki międzynarodowej. W piątek, 15 września prezydent udaje się do Czech na szczyt Grupy Wyszehradzkiej, podczas którego głównym tematem, ma być zacieśnianie współpracy Grupy. W niedzielę, 17 września Prezydent RP uda się do Nowego Jorku na jesienną sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, gdzie zabierze głos w debacie plenarnej w pierwszym dniu sesji. Jak powiedział minister Krawczyk, Prezydent będzie mówił o globalizacji i solidarności państw bogatszych z biedniejszymi. Jeszcze we wrześniu do Polski przyjedzie Prezydent Litwy Valdas Adamkus. Pod koniec października Prezydent RP weźmie udział w obchodach 50. rocznicy powstania węgierskiego w Budapeszcie, a na początku listopada złoży oficjalną wizytę w Wielkiej Brytanii. Minister Andrzej Krawczyk poinformował również dziennikarzy, że Prezydent Lech Kaczyński na początku grudnia weźmie udział w przełożonym szczycie Trójkąta Weimarskiego.

Minister Ewa Junczyk – Ziomecka podsumowując wizytę Prezydenta RP w Izraelu zwróciła uwagę, że w jej trakcie zostały podpisane cztery ważne umowy. Pierwsza z nich dotyczyła sezonu polskiego w Izraelu z równoległym wnioskiem o podobny sezon izraelski w Polsce. Rozmowy robocze w tej sprawie rozpoczną się w październiku. Kolejna umowa między polskim a izraelskim Ministerstwem Zdrowia dotyczyła współpracy w dziedzinie medycznej. Została również podpisana umowa o współpracy między Yad Vashem, a IPN. „Chodzi o dwie sprawy. Chcemy odnaleźć i pomóc Yad Vashem zidentyfikować miejsca, gdzie walczyli żołnierze polscy pochodzenia żydowskiego podczas II wojny światowej. Od Yad Vashem oczekujemy z kolei współpracy i pomocy w zidentyfikowaniu rodzin polskich ukrywających Żydów, które w wyniku udzielnej pomocy zostały zamordowane wraz z tymi, których ukrywali. Rodziny te nigdy nie zostały uhonorowane, chcemy je zidentyfikować.” – powiedziała minister Junczyk-Ziomecka. Czwarta umowa dotyczyła przyjazdów edukacyjnych młodzieży izraelskiej do Polski. Rocznie odwiedzają Polskę liczne grupy izraelskiej młodzieży - w zeszłym roku było to 26 tys. młodych ludzi, w tym roku liczba ta dojdzie do 30 tys. „Chodzi o rozszerzenie programu ich wizyt. Chcemy, by nie tylko poznawali historię holocaustu, ale również historię życia, które toczyło się na ziemiach polskich przez 800 lat i by nawiązywali bliższe relacje z młodzieżą polską. Możliwe jest również organizowanie analogicznych wizyt młodzieży polskiej w Izraelu.” – powiedziała minister Junczyk-Ziomecka.

"Kancelaria Prezydenta RP" 2006-09-15

Autor: wa