Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podróż do świata dzieciństwa

Treść

Ponad dwa tysiące eksponatów, m.in. zabawek z trzech ostatnich wieków, można oglądać na wystawie pt. "Świat Dzieciństwa" w Muzeum Kamienicy Orsettich w Jarosławiu. Ekspozycja ukazuje zmieniające się koncepcje wychowawcze, programy szkolne, sposób traktowania dziecka oraz jego rolę w społeczeństwie. Wystawę przygotowali Anna Łuka i Henryk Górecki.

Dla każdego z nas, dorosłych, dzieciństwo to ważny etap, do którego chętnie powracamy pamięcią. Wspomnieniami z dzieciństwa dzielą się ze współczesnymi pisarze różnych epok, a beztroski czas dorastania stanowi interesujący przedmiot badań socjologów, etnografów, historyków i psychologów. Środowisko, w którym dziecko przychodzi na świat i dojrzewa, ma duży wpływ na jego dorosłe życie. Inaczej wyglądał świat dziecka na wsi, w mieście, w rodzinach ziemiańskich, mieszczańskich, robotniczych, chłopskich, bogatych i biednych. Szczególną rolę w życiu dziecka odgrywają zabawki przenoszące w beztroski świat, który dopiero z wiekiem nabiera realnych kształtów.
Jak podkreśla Anna Łuka, współorganizatorka wystawy w Jarosławiu, dorośli, z których większość radośnie wspomina swe dzieciństwo, dokładają starań, aby ich dzieci w przyszłości również mogły wracać wspomnieniami do tej rajskiej krainy. - Dzieciństwo jawi się przed nami, dorosłymi, jako zadanie i chcemy sprawić, by było ono rajem dla naszych dzieci. Wystawa ma na celu ukazanie świata dzieciństwa pradziadków, dziadków i rodziców, a także tych wszystkich, którzy z lat dziecinnych wyrośli całkiem niedawno. Swym zasięgiem terytorialnym obejmuje teren dawnej Galicji. Prezentując poszczególne eksponaty, chcieliśmy także zwrócić uwagę na zmianę statusu społecznego dziecka, ukazać historię dzieciństwa od końca XVIII w., lata 60. ubiegłego stulecia. Najlepiej ilustrują to zgromadzone fotografie i przedmioty służące dawniej dzieciom: niemowlęce ubranka, uroczyste i szkolne ubiory i akcesoria, zabawki, pamiątki związane z ważnymi wydarzeniami w życiu dziecka, jak np. I Komunia Święta. Myślę, że wiele eksponowanych zabawek wzruszy odwiedzających wystawę - uważa Anna Łuka.
Lalki podobne do dzisiejszych, pluszaki, stare liczydła, piłeczka z krowiej sierści, gwizdki, gry, lalki i zwierzęta wystrugane z drzewa, wózki, niemowlęce ubranka, uroczyste i szkolne ubiory dzieci starszych czy wreszcie bardziej nowoczesne zabawki z połowy XX w. to tylko niektóre przedmioty zgromadzone na wystawie w Jarosławiu. Część eksponatów dla dzieci od kołyski po lata szkolnej nauki pochodzi ze zbiorów miejscowego muzeum, jednak znakomita większość została wypożyczona z kilkunastu muzeów w Polsce, m.in. z Muzeów Etnograficznych w Krakowie, Rzeszowie, Kolbuszowej czy ze Skansenu i Muzeum Wsi w Sanoku, a także od prywatnych kolekcjonerów. Ekspozycję uzupełnia bogata dokumentacja fotograficzna obrazująca wydarzenia z udziałem dzieci na przestrzeni ostatnich stuleci.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2005-10-17

Autor: ab