Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podróż do Chin

Treść

Wystawa "Sto Najciekawszych Odkryć Archeologicznych w Chinach w XX wieku", którą można oglądać w krakowskim Muzeum Archeologicznym, w skróconej formie prezentuje osiągnięcia archeologii chińskiej. Widz zobaczy tu rozmaite zabytki związane z tamtejszą kulturą i tradycją.

- Chiny przez długi okres były krajem zamkniętym, niezbyt chętnie przyjmującym cudzoziemców na swoim terenie. Obecnie uległo to zmianie. W drugiej połowie XIX wieku podczas budowy linii kolejowej natrafiono na pierwsze znaleziska. Na początku XX wieku rozpoczęły się bardziej systematyczne wykopaliska. Dokonano wielu odkryć, których skala w porównaniu z naszymi jest ogromna - mówi Henryk Brandys, komisarz wystawy. - W Chinach 300 obiektów znajduje się w ciągu jednego dnia. Poszczególne stanowiska dostarczają ogromną ilość niezwykle ciekawego materiału - dodaje.
Ekspozycja ta chce przybliżyć Chiny jako wielki kraj z bogatą przeszłością. Zobaczymy na niej 100 plansz, z których każda poświęcona jest jednemu stanowisku, obejmującemu w rzeczywistości obszar zazwyczaj kilku kilometrów kwadratowych. W związku z możliwościami ekspozycyjnymi na planszach pokazane zostały fragmenty m.in. grobów czy architektury.
Plakaty są utrzymane w tonacji ziemistej, co ma odzwierciedlenie w chińskiej tradycji, która przywiązuje niezwykłą wagę właśnie do ziemi. Warto dodać, że najstarsze budowle odkrywane przez archeologów wykonywane były z ubitej ziemi zmieszanej z gliną.
Na ekspozycji znalazły się także repliki starożytnych brązów pochodzących ze stanowiska Shizhaishan, gdzie podczas prac wykopaliskowych w latach 1955-1996 odkryto miejsce pochówku władców Południowego Królestwa Dian, którego rozwój i okres świetności przypada na czasy Królestw Walczących (480-221 r. przed n.Chr.) i Zachodniej Dynastii Han (206 r. przed n.Chr. - 9 r. po n.Chr.).
Zobaczymy także groty włóczni, oszczepów, stanowiące części broni rytualnych. W gablotach umieszczono zapinki do pasów. Te ażurowe plakietki przedstawiają ciekawe sceny, niejednokrotnie trudne do zinterpretowania. Wśród eksponatów znajduje się instrument muzyczny - wykonana z brązu chińska harmonijka ustna.
- W Chinach, jednej z czterech najstarszych cywilizacji świata, materiały odkrywane podczas wykopalisk są rewelacyjne. Przynoszą nie tylko zmiany w chronologii Chin, ale także potwierdzają wiele mitów i legend, które dotychczas uważano za całkowicie zmyślone - podkreśla Henryk Brandys.
Wystawa była prezentowana już wcześniej w Katowicach. Z Krakowa, gdzie można ją oglądać do marca br., pojedzie m.in. do Gdańska i Grudziądza.
Małgorzata Bochenek, Kraków
Nasz Dziennik 5-02-2004

Autor: DW