Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podkarpacie stawia na technologie

Treść

W 12 podkarpackich powiatach powstają Centra Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania. Ten innowacyjny w skali kraju projekt powołania do życia sieci instytucji, które będą szkolić kadry dla podkarpackiego przemysłu, będzie kosztował 72 mln złotych.

Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach nowoczesnej bazy dydaktycznej obok uczniów szkół zawodowych swoje kwalifikacje będą mogli tam podnieść także pracownicy oraz osoby dorosłe, które mają zamiar podjąć zatrudnienie w mieleckim przemyśle.
Centra zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt laboratoryjny oraz urządzenia, jakie wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa. - Projekt jest zorientowany głównie na potrzeby Doliny Lotniczej, która rozwija się na Podkarpaciu. Stąd pracownie, jakie powstaną w ramach projektu, są związane właśnie z tą gałęzią przemysłu - mówi Zdzisław Nowakowski, koordynator projektu Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania powstającego w Mielcu. Tamtejszy projekt o wartości ponad 15 mln zł jest najbardziej zaawansowany. Nowoczesny obiekt o powierzchni 2,5 tys. m kw. będzie gotowy jesienią. Jeszcze w tym roku zostaną wyposażone laboratoria, a zajęcia mają się rozpocząć w drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013.
W salach, w których będą się odbywały szkolenia, będą m.in. obrabiarki sterowane numerycznie, a także konwencjonalne stanowiska do nauki programowania i symulacji prac, nowych metod cięcia, spawania i zgrzewania, technologii montażu konstrukcji lotniczych i blacharskich. Stąd wyjdą przyszli inżynierowie, mechanicy, spawacze, blacharze, ślusarze czy operatorzy obrabiarek - specjaliści, jakich potrzebują mieleckie zakłady lotnicze i ich kooperanci. Dzięki współpracy z takimi firmami jak PZL Mielec czy Kirchhoff w centrum będą szkoleni fachowcy pod konkretne potrzeby lokalnego przemysłu. Część centrów, których zadaniem jest wzmocnienie szkolnictwa zawodowego, zostanie zlokalizowana przy modernizowanych Centrach Kształcenia Ustawicznego. Oprócz Mielca Centra Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania powstają także w Krośnie, Rzeszowie i Stalowej Woli. W sumie na Podkarpaciu do 2014 r. zostanie utworzonych 12 takich centrów.

Mariusz Kamieniecki

Nasz Dziennik Wtorek, 26 czerwca 2012, Nr 147 (4382)

Autor: au