Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podkański rozstał się z PSL

Treść

Zdzisław Podkański, europoseł, lider ludowców na Lubelszczyźnie, zrezygnował z członkostwa w Polskim Stronnictwie Ludowym i funkcji prezesa tej partii w Lublinie. Zapowiedział odbudowę odnowionego ruchu ludowego w ramach PSL "Piast".

W minioną sobotę w czasie konferencji prasowej w Lublinie Zdzisław Podkański obwieścił, że odszedł z PSL i przestał sprawować funkcję prezesa struktur wojewódzkich partii.
Według Podkańskiego, jest kilka powodów jego rozstania się z partią. Do najważniejszych zaliczył bezprawne wykluczenie z partii przez Radę Naczelną PSL jego i dwóch innych eurodeputowanych - Janusza Wojciechowskiego i Zbigniewa Kuźmiuka - za zmianę przez nich frakcji w Parlamencie Europejskim oraz krytykę nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem partii, a przede wszystkim "odejście władz naczelnych PSL od patriotycznych tradycji ruchu ludowego i linii ideowo programowej VIII Kongresu PSL".
- Skoro nie udało nam się odbudować tej linii ideowej w PSL, to po prostu musieliśmy się podzielić i idziemy inną drogą - stwierdził Podkański.
Nowym ugrupowaniem, z którym europoseł wiąże swoją dalszą aktywność polityczną, jest PSL "Piast", które wraz z Wojciechowskim i Kuźmiukiem zarejestrował w warszawskim sądzie w marcu br. Decyzja sądu uprawomocni się 18 kwietnia. Do nowego stronnictwa z samej tylko Lubelszczyzny przejdzie - zdaniem Podkańskiego - 400 członków PSL. Jednak zasadniczym celem nowego ugrupowania będzie odbudowa dawnego, utraconego przez obecne władze partii, poparcia ruchu ludowego na wsi.
Problem odejścia trzech czołowych polityków PSL stara się bagatelizować Waldemar Pawlak, prezes PSL, który w sobotę spotkał się z delegatami na zjazd wojewódzki lubelskiego PSL w budynku AMiRR w podlubelskiej Elizówce.
- Nie ma żadnego rozłamu - sądzi prezes Pawlak. - Kilku ludzi wybrało sobie inną drogę polityczną, żyjemy w wolnym kraju i mogą to robić - dodał.
Zdzisław Podkański, mimo wcześniejszego wykluczenia przez Radę Naczelną z partii, sprawował do soboty funkcję przewodniczącego PSL na Lubelszczyźnie, gdyż członkowie wojewódzkiego zarządu PSL stosunkiem głosów 36 do 8 przyjęli w lutym br. uchwałę o dalszym sprawowaniu przez niego tej funkcji.
Adam Kruczek, Lublin

"Nasz Dziennik" 2006-04-10

Autor: ab