Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Podatkowe zmiany

Treść

Początek roku to już tradycyjnie okres wejścia w życie nowych przepisów podatkowych. Tym razem czekają nas m.in. zmiany w zasadach łącznego opodatkowania małżonków czy w wysokości odliczeń. Wprowadzona została również nowa stawka podatkowa. Nie wiadomo jednak, czy zmiany te będą miały trwały charakter. Do Trybunału Konstytucyjnego skargę na sposób wprowadzenia 50-procentowej stawki podatkowej złożył bowiem prokurator generalny.
Skargę do Trybunału Konstytucyjnego podpisał jako prokurator generalny minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas. Kontrowersje budzi sposób wprowadzenia nowej stawki podatkowej. Zgodnie bowiem z wcześniejszymi orzeczeniami TK nowe podatki, które miałyby obowiązywać od początku roku, powinny zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw do końca listopada poprzedniego roku. W tym przypadku tak się jednak nie stało. Z podpisaniem ustawy zwlekał prezydent, który swój podpis złożył pod nią dopiero w grudniu. Wprowadzenie 50-procentowej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających zaproponowali posłowie. Najzamożniejsi mają oddać połowę rocznych dochodów powyżej 600 tys. złotych.
Wszystkie zmiany powodowane tą nowelizacją dotyczą jednak rozliczenia, które będziemy składać dopiero za rok. Wprowadzone od początku roku regulacje to również efekt interwencji Trybunału Konstytucyjnego, który za niezgodne z Konstytucją uznał dotychczas obowiązujące regulacje w sprawie wspólnego opodatkowania małżonków. Naprawa błędu polega na umożliwieniu wspólnego opodatkowania wdowcom i wdowom, których współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub w roku następnym, ale jeszcze przed złożeniem w urzędzie skarbowym rozliczenia podatkowego. Nowe przepisy podatkowe umożliwiają również skorzystanie z ulgi na połączenia z internetem odbywające się w miejscu zamieszkania podatnika. Odliczenie miałoby chociaż w części zrekompensować podniesienie stawki podatku VAT na połączenia z siecią do 22 proc. Maksymalnie będzie można jednak z tego tytułu odliczyć od dochodu 760 zł rocznie. Wydatki na internetowe połączenia powinny oczywiście zostać udokumentowane fakturą.
Więcej będzie też można odliczyć z tytułu darowizn. Suma odliczenia od dochodów darowizn na cele kultu religijnego oraz 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego nie powinna przekroczyć 6 proc. dochodu podatnika. W rozliczeniu za 2004 rok istnieje limit kwotowy na odliczanie darowizn, który wynosi 350 zł. Wprowadzono korzystniejsze rozwiązania w zakresie odliczeń, co jednak wcale nie oznacza, że zapłacimy w przyszłym roku niższe podatki. Warto bowiem zwrócić uwagę na coś, co się nie zmieniło. Już bowiem niemal tradycją się staje, że bez zmian pozostają kwota wolna od podatku i progi podatkowe. Brak ich waloryzacji oznacza, że biorąc pod uwagę zmianę cen, na przestrzeni całego roku zapłacimy fiskusowi po prostu więcej niż w roku poprzednim.
Artur Kowalski

"Nasz Dziennik" 2005-01-03

Autor: kl