Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pod czujnym okiem FSB

Treść

Prezydent Władimir Putin dopinguje rosyjskie służby i resorty siłowe do walki z wrogami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Prym w tych akcjach ma wieść Federalna Służba Bezpieczeństwa, następczyni sowieckiej KGB, z której wywodzi się Putin.

Gospodarz Kremla odbywa serię rozmów z kierownictwem organów siłowych. Spotkał się już z kolegium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a następnie odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa z udziałem m.in. ministrów spraw zagranicznych, obrony i szefa Służby Wywiadu Zagranicznego. Wreszcie doszło do spotkania z kierownictwem FSB, której Putin postawił najbardziej odpowiedzialne zadania.

Ocena działania służb specjalnych przez głowę państwa jest pozytywna. FSB „mądrze i odważnie prowadzi działania neutralizujące zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne”, a jej poziom wciąż się podnosi. Od następczyni KGB zależy „zabezpieczenie narodowych interesów i stabilnego rozwoju państwa” – mówił Putin, który sam w latach 1975-1991 był jej funkcjonariuszem, dochodząc do stopnia podpułkownika (służył m.in. w wywiadzie na terenie NRD), a potem przez pewien czas (1998-1999) kierował FSB. Do uczestników posiedzenia zwracał się: „szanowni towarzysze”.

Ochrona przed Zachodem

Znaczną część przemówienia Putin poświęcił programom zwalczania terroryzmu. Narodowy Komitet Antyterrorystyczny przeprowadził w 2012 roku ponad 60 operacji specjalnych. – Zasłużoną karę ponieśli organizatorzy i wykonawcy krwawych zamachów terrorystycznych, wyśledzono i udaremniono dziesiątki przestępstw o charakterze terrorystycznym – powiedział prezydent. Było ich 99, przy czym 6 uważa się za próby zamachów.

Głowa państwa wzywa do nasilenia działań prewencyjnych w zakresie ochrony „obiektów socjalnych i przemysłowych, transportu, energetyki”, a także zabezpieczenia ważnych wydarzeń. W tym roku Rosja będzie gospodarzem Letniej Uniwersiady (Kazań), mistrzostw świata w lekkoatletyce (Moskwa) i szczytu G20 (Sankt Petersburg). W perspektywie jest też cały czas największa impreza: Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi, a także szczyt grupy G8 (również w Soczi).

Osobny program ma być poświęcony działaniom nakierowanym na społeczeństwo, a szczególnie młodzież, w celu przeciwdziałania rekrutacji zwolenników przez grupy ekstremistów. FSB ma za zadanie przecinać kanały łączności organizacji przestępczych, w tym wykorzystujących internet, sieci społecznościowe itp. Wprawdzie „konstytucyjne prawo obywateli do wolności słowa jest niezbywalne i nietykalne”, ale „nikt nie ma przy tym prawa do siania nienawiści, prowokowania podziałów w społeczeństwie i państwie, a tym samym stwarzania zagrożenia dla życia, pomyślności oraz spokoju milionów ludzi”. – Nikt nie ma prawa mówić w imieniu całego społeczeństwa rosyjskiego – twierdzi prezydent. Ma przy tym wyraźnie na myśli organizacje finansowane z zagranicy. Niedawno poważnie ograniczono ich prawa, co dotknęło wiele stowarzyszeń, m.in. obserwujących przestrzeganie praw człowieka, stan demokracji, poziom korupcji i podobnych zjawisk w Rosji. Z racji otrzymywania zagranicznego dofinansowania wszelkie instytucje są uznawane za reprezentantów obcych interesów i agentów wpływu.

Putin zwrócił uwagę swoim byłym kolegom na obszar tzw. integracji w obszarze postsowieckim. Tworzenie Unii Celnej z Białorusią i Kazachstanem, a także inne inicjatywy zacieśnienia współpracy na terenie WNP, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy, to priorytet polityki zagranicznej trzeciej kadencji obecnego prezydenta. FSB ma zwalczać tych, którzy „hamują działania integracyjne”, także „różnymi mechanizmami wpływu nazywanymi miękką siłą”. Rosyjski prezydent doradza bliską współpracę ze służbami specjalnymi Białorusi i Kazachstanu.

 

FSB ma sukcesy

Prezydent poinformował, że w 2012 roku FSB zdemaskowała 34 kadrowych funkcjonariuszy obcego wywiadu i 181 agentów zagranicznych służb specjalnych, 12 z nich schwytała na gorącym uczynku. – Obiektem szpiegostwa były perspektywiczne rosyjskie technologie i projekty, plany rozwoju sił zbrojnych i sektora wojskowo-przemysłowego, a także ważne informacje polityczne i gospodarcze – poinformował.

Przeciw zakusom obcych wywiadów Rosja ma zademonstrować „najnowocześniejsze podejście”. Chodzi o wszelkie możliwe środki techniczne, komputerowe bazy danych, centralny system reagowania na ataki hackerskie wymierzone w rosyjskie sieci komputerowe. Nie bez znaczenia będzie także poprawa warunków płacowych i socjalnych funkcjonariuszy. Ich płace z początkiem bieżącego roku wzrosły o 40 proc., oddano też do użytku 11 tys. nowych mieszkań służbowych.

Swoje przemówienie wypełniające krótką otwartą dla mediów część posiedzenia Putin poświęcił ochronie interesów gospodarczych Rosji. – Oczekuję od was aktywnych działań w sferze ochrony bezpieczeństwa ekonomicznego, interesów państwa i państwowego biznesu. Chodzi o obronę naszych spółek przed nieuczciwą konkurencją i bezpośrednią dyskryminacją na obcych rynkach, przeciwdziałanie korupcji, a także zorganizowanej przestępczości – mówił prezydent. Zdaniem gospodarza Kremla, rosyjski biznes jest narażony ze strony obcych państw na „ingerencję w spory handlowe”, naciski, sztuczne przeszkody itd. – Podobnej profesjonalnej i moralnej deformacji należy się skutecznie przeciwstawiać – nakazywał Putin.

Nasz Dziennik Wtorek, 19 lutego 2013

Autor: jc