Poczta komercyjna
Treść
Rząd chce przekształcenia Poczty Polskiej z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę prawa handlowego. Nowa forma organizacji ma ułatwić największemu w Polsce operatorowi pocztowemu przystosowanie się i późniejsze funkcjonowanie od 2009 r. na zliberalizowanym rynku pocztowym Unii Europejskiej.
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o komercjalizacji Poczty Polskiej przeprowadziły wczoraj sejmowe komisje: Infrastruktury i Skarbu Państwa. Poczta Polska nie może być skomercjalizowana, czyli przekształcona w spółkę prawa handlowego, w inny sposób niż tylko w wyniku przygotowania w tej sprawie odpowiedniej ustawy. Przepisy nie pozwalają bowiem na komercjalizację przedsiębiorstw funkcjonujących na podstawie odrębnych ustaw dotyczących danej firmy. Według wiceministra transportu Eugeniusza Wróbla, celem komercjalizacji Poczty jest umożliwienie tej firmie działania na rynku w takiej samej formie, w jakiej funkcjonują działający na nim inni krajowi i zagraniczni operatorzy pocztowi. - Chodzi o stworzenie prawnych i organizacyjnych zasad, na jakich funkcjonują inni operatorzy pocztowi na rynku europejskim - tłumaczył Wróbel. Jest to o tyle istotne, że rynek pocztowy jest w Unii stopniowo uwalniany, by w 2009 r. był już całkowicie zliberalizowany. Wtedy Poczta Polska będzie musiała na terenie naszego kraju stawić czoła konkurencji, np. dobrze zorganizowanej poczcie niemieckiej.
Projekt skomercjalizowania Poczty budzi co najmniej wątpliwości związków zawodowych. - Domagamy się wycofania projektu w obecnym kształcie i podjęcia rozmów w celu uzgodnienia akceptowanych społecznie rozwiązań - mówił na posiedzeniu komisji Bogumił Nowicki, przewodniczący Sekretariatu Łączności Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Jak zaznaczył, projekt został sformułowany "niefrasobliwie", a komercjalizacja doprowadzi do tego, że będzie można z Poczty łatwo wyodrębniać różne mniejsze spółki i w ten sposób wyprowadzać majątek. Wątpliwości związkowców budzi również sam fakt komercjalizacji, które to pojęcie kojarzy się powszechnie ze zwolnieniami pracowników. Związkowcy niepokoili się również planami ewentualnej prywatyzacji Poczty. Wiceminister Wróbel tłumaczył jednak, że po komercjalizacji w rękach Skarbu Państwa pozostanie 100 proc. udziałów w Poczcie.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2007-05-25
Autor: wa
Tagi: poczta polska