Poczną dziecko po śmierci matki?
Treść
Rodzina siedemnastolatki, która przed kilkoma dniami zginęła w wypadku samochodowym, uzyskała zgodę izraelskiego sądu na pobranie i zamrożenie jej komórek jajowych. Wnioskowali o to jej rodzice, którzy chcą w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego powołać do życia wnuki.
Siedemnastoletnia Chen Aida Ayash została potrącona przez samochód 30 lipca br. Jak informuje portal LifeSiteNews, w wyniku odniesionych obrażeń pomimo intensywnej terapii dziewczyna zmarła po kilku dniach. Gdy lekarze ze szpitala Kfar Sava w Meir wystąpili do rodziców dziewczyny o zgodę na pobranie jej organów do przeszczepu, ci zgodzili się, jednak pod warunkiem, że pobrane zostaną także komórki rozrodcze. Zażądali też, by zostały one natychmiast zapłodnione metodą in vitro. Embriony miały następnie zostać zamrożone i czekać na wybór matki zastępczej. Lekarze odmówili, podkreślając, że potrzebna jest zgoda sądu. Sprawa trafiła więc na wokandę, sąd w trybie pilnym przychylił się do wniosku rodziny o pobranie komórek jajowych. Sędziowie nie zgodzili się jednak na ich natychmiastowe zapłodnienie, na czym zależało rodzicom, którzy podkreślali, że prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zamrożonego embrionu jest znacznie większe niż poczęcie i urodzenie dziecka z zamrożonej komórki jajowej.
Po tej decyzji rodzice ponownie zwrócili się do lekarzy ze szpitala Kfar Sava o zapłodnienie pobranych komórek, jednak ci także tym razem odmówili, podkreślając, że wiąże ich postanowienie sądu, w myśl którego mieli jedynie pobrać komórki. - To jest unikalny przypadek, ponieważ pierwszy raz izraelski sąd zatwierdził pobranie i zamrożenie komórek jajowych od zmarłej kobiety. Nie wiemy, dlaczego rodzice Chen chcieli to zrobić. Właśnie otrzymaliśmy zalecenie sądu i wykonaliśmy procedury - powiedziała Maayan Maor, rzecznik szpitala w Meir.
Choć w lutym w Izraelu weszło w życie prawo regulujące donację żeńskich komórek rozrodczych, to jednak - jak zauważa LifeSiteNews, powołując się na izraelski dziennik "Haaretz" - tamtejsze ustawodawstwo nie reguluje kwestii pozyskiwania komórek jajowych od zmarłych. Prawo reguluje tylko donację męskich gamet. Zgodnie z przyjętą w 2003 r. ustawą komórki rozrodcze zmarłego mężczyzny mogą zostać pobrane i użyte do zapłodnienia wdowy (gdyby o pobranie komórek chcieli wystąpić rodzice mężczyzny, muszą uzyskać zgodę sądu). Podstawowym jednak warunkiem do otrzymania zgody na zapłodnienie z wykorzystaniem gamet jest poświadczenie, że osoba ta przed śmiercią chciała urodzić dziecko.
Marta Ziarnik
Nasz Dziennik 2011-08-11
Autor: jc