Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Poczekamy na zmiany w lustracji

Treść

Brak ekspertyz odnośnie do wszystkich projektów ustaw zmieniających model lustracji i rozszerzenie dostępu do teczek to główne przyczyny opóźnienia w pracach nadzwyczajnej sejmowej komisji powołanej do opracowania jednolitego projektu nowelizacji ustawy o IPN.

Do komisji nadzwyczajnej trafiły do tej pory zaledwie dwie ekspertyzy na temat projektów nowelizacji ustawy o IPN z pięciu, które ma sporządzić sejmowe biuro studiów i ekspertyz. Dlatego też posłowie zdecydowali, że następne posiedzenie komisji odbędzie się dopiero 4 kwietnia, po sporządzeniu pozostałych opinii, co ma nastąpić w ciągu tygodnia. Przeciwko odwlekaniu posiedzenia komisji był jej przewodniczący poseł Rafał Wiechecki (LPR), który zadeklarował chęć szybkiego opracowania jednolitego projektu zmian w przepisach dotyczących lustracji, tak żeby zakończyć prace komisji w ciągu 1,5-2 miesięcy. Przewodniczący proponował w tym celu powołanie podkomisji, co w opinii biura legislacyjnego znacznie ułatwiłoby prace, podobnie jak wybranie projektu wiodącego. Głosy sprzeciwu wobec utworzenia podkomisji, nad której powołaniem komisja mogła według wstępnych planów głosować już dziś, wyrazili posłowie SLD i PO.
Poseł Michał Tober (SLD) zgłosił też wniosek - później odrzucony - by wystąpić do IPN o dostarczenie notatki prezesa Instytutu skierowanej do Kolegium IPN dotyczącej stanu części archiwów oraz o przekazanie protokołów posiedzenia tegoż Kolegium debatującego nad tą notatką.
Obecny na posiedzeniu przedstawiciel IPN Bogdan Marciniak zwrócił uwagę, że ta notatka nie dotyczyła całego zakresu funkcjonowania archiwów w IPN, lecz tylko pewnych nieprawidłowości, z których wiele już zostało wyeliminowanych. Dlatego zaproponował opracowanie informacji o szerszym charakterze. Z kolei poseł Sławomir Nitras (PO) uznał wniosek Tobera za przejaw "obstrukcji i swego rodzaju granie na czas" i stwierdził, że tego rodzaju kwestię należy przenieść na debatę sejmową.
Projekty, które trafiły do komisji, przewidują nowy model lustracji, m.in. likwidację sądu lustracyjnego, biura Rzecznika Interesu Publicznego, procedury składania oświadczeń przez lustrowanych, a także szerszy dostęp do teczek.
ZB

"Nasz Dziennik" 2006-03-22

Autor: ab