Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Początek sezonu w Operze Narodowej

Treść

Już w maju dyrekcja teatru zapowiadała szybkie podanie do wiadomości planu premier i wydarzeń w przyszłym sezonie, z jednoczesnym podaniem terminarza przedstawień na cały sezon. Tymczasem na koniec sierpnia udało się zamieścić na stronie internetowej jedynie plan przedstawień na dwa miesiące i kilka wiadomości o tym, co nas czeka do końca tego roku.

Sezon otworzy galowe przedstawienie "Król Roger" K. Szymanowskiego, zaplanowane na piątek, 28 września. Inaugurację poprzedzi jednak kilka wydarzeń. Już 8 września koncert z cyklu "Sinfonia Varsovia swojemu miastu". W jego programie: uwertura do opery "Don Giovanni" W.A. Mozarta, Koncert skrzypcowy J. Haydna i IV Symfonia d-moll op. 120 R. Schumanna. Koncertem dyryguje Jerzy Maksymiuk. Kolejnym wydarzeniem będą gościnne występy Opery Lwowskiej. Rozpocznie je koncertowa wersja dwuaktowej opery "Mojżesz" skomponowanej przez Myrosława Skoryka z okazji wizyty na Ukrainie w 2001 roku Papieża Jana Pawła II. Koncert odbędzie się 13 września w bazylice Najświętszego Serca Jezusa na Kawęczyńskiej. Na scenie Opery Narodowej ukraińscy artyści 14 września zaprezentują balet "Esmeralda" G. Pugniego, a dzień później "Bal maskowy" G. Verdiego.
Na 15 i 16 września zapowiedziano dwa koncerty poświęcone pamięci Marii Callas, wielkiej primadonny naszych czasów, w 30. rocznicę jej śmierci. Pierwszy wieczór będzie należał do artystów z Grecji: Irene Karaianni (mezzosopran), Vassiliki Karayanni (sopran) oraz pianisty Thanassisa Apostolopoulos. Drugiego wieczoru wystąpią polscy soliści: Iwona Hossa (sopran), Agnieszka Wolska (sopran), towarzyszyć im będzie Anna Marchwińska. Gościem specjalnym obu wieczorów będzie Giovanna Lomazzi z Włoch, która poprowadzi wspomnienia o Marii Callas. Z kolei na 17 września zapowiedziano premierę filmu "Katyń", najnowszego obrazu Andrzeja Wajdy. Cztery wieczory wypełnią gościnne występy sanktpetersburskiego Teatru Baletu, który zaprezentuje europejską premierę baletu "Mewa" do muzyki Siergieja Rachmaninowa i Aleksandra Skriabina. Libretto opracowano na podstawie sztuki Antoniego Czechowa "Mewa", twórcą choreografii jest Boris Ejfman.
Wydarzeniem okaże się zapowiedziana na 15 i 16 października prapremiera współczesnej "opera sacra" opartej na słowach Karola Wojtyły - Jana Pawła II, oraz muzyce sakralnej i jazzowej Włodka Pawlika. "Rzecz dzieje się w pozascenicznej przestrzeni Teatru (Sale Redutowe, Foyer Główne i Dolne). Widzowie i wykonawcy wspólnie odbywają tę drogę - Via Sancta, poprzez cztery akty - cztery stacje - cztery słowa: Aktor - Kapłan - Ojciec - Święty. Akt I: Aktor oparty jest na fragmencie teatralnej sztuki 'Hiob' Karola Wojtyły z roku 1940 (!). Dwoje aktorów oraz trio jazzowe - swobodne nawiązanie do Teatru Rapsodycznego Kotlarczyka i Wojtyły... Akt II: Kapłan - to małe oratorium na dwoje śpiewaków i chór, skomponowane z fragmentów 'Pieśni o Bogu ukrytym', napisanej przez kleryka Karola Wojtyłę (1944). Akt III: Ojciec - to symfonia-testament na dwoje aktorów, dwoje śpiewaków, chór i kameralną orkiestrę. Spotkanie wszystkich wykonawców-postaci z tekstami pochodzącymi z różnych okresów życia Wojtyły, aż po słowa ostatnie... ergo: 'Testament'. Akt IV: Święty - to śpiewana przez chór uboga medytacja łacińskiej sekwencji 'Stabat Mater' nawiązująca do idiomu chorału gregoriańskiego" - pisze Ryszard Peryt, który jest jednocześnie scenografem i reżyserem. Zajmuje się również aranżacją przestrzeni całego przedstawienia.
Warto jeszcze choćby wspomnieć o gościnnym koncercie Orchestra del Teatro del Maggio Musicale Fiorentino, który odbędzie się 9 listopada. W programie: sześć utworów op. 6 A. Weberna, "Idylla Zygfryda" R. Wagnera oraz I Symfonia op. 68 J. Brahmsa. Koncert poprowadzi znakomity dyrygent Zubin Mehta, honorowy członek Wiedeńskich Filharmoników. - Mehta posiada cenną umiejętność rozbudzania w zespole ochoty do gry pod jego dyrekcją - to opinia Artura Rubinsteina. Na 30 października zaplanowano pierwszą premierę tego sezonu. Będzie to prawie zupełnie zapomniany "Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale" Karola Kurpińskiego, przygotowany z okazji obchodów 150-lecia śmierci tego kompozytora. Inscenizacja będzie dziełem Janusza Józefowicza, reżyseria i choreografia - Andrzeja Worony, dekoracje i scenografia Marii Balcerek, projektantki kostiumów. Przy pulpicie dyrygenckim stanie Łukasz Borowicz. Druga premiera, za sprawą realizatorów, zapowiada się jak prawdziwy armatni wystrzał. "Opowieści Hoffmanna" Offenbacha zrealizuje zespół: Harry Kupfer - reżyseria, Hans Schavernoch - scenografia, oraz Elke Eckardt i Reinhard Heinrich - projektanci kostiumów. Wszyscy należą do światowej czołówki realizatorów operowych. Ich inscenizacje podziwiano na najbardziej prestiżowych scenach operowych i festiwalach. W Polsce pojawią się po raz pierwszy. Premiera 30 listopada. Kierownictwo muzyczne sprawować będzie Tomasz Bugaj, dyrektor muzyczny. Do końca roku czeka nas jeszcze 6 grudnia prapremiera opery dla dzieci. Będzie to "Magiczny Doremik" Marty Paszyńskiej. Dzieło powstało na specjalne zamówienie Opery Narodowej.
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2007-08-30

Autor: wa