Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Po południu odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Treść

O godzinie 16.00 w Białymstoku ma się rozpocząć Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie zwołał w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda.

Zwołane na dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest związane z ostatnimi wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej.

Prezydent Andrzej Duda oczekuje od premiera wyjaśnień ws. zatrzymania polskich żołnierzy, którzy na przełomie marca i kwietnia oddali strzały ostrzegawcze w kierunku napierających migrantów. Prezydent chce także wiedzieć, dlaczego – jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych – nie był informowany o tym zdarzeniu.

Dyskutowane mają być ponadto kwestie związane z prezydencką inicjatywą ustawodawczą ws. działań organów władzy na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Mówił o tym w ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda.

– Wszystko, czego do tej pory doświadczyliśmy na granicy od 2021 r., pokazuje, że konieczna jest zmiana przepisów dotyczących obecności i możliwości działania naszych żołnierzy, którzy wspierają tam funkcjonariuszy Straży Granicznej. Potrzebne są odrębne, specjalne dla nich, przepisy, żeby nie działali na podstawie przepisów dotyczących Straży Granicznej, tylko mieli swoją odrębną regulację. Dlatego zdecydowałem się na zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby przedyskutować te kwestie z przedstawicielami wszystkich obozów politycznych. Drugim aspektem, który powoduje, że odbycie tej Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest konieczne, jest to, co dzieje się w ostatnim czasie na granicy i te zdarzenia, które – jak się okazuje – miały miejsce dwa miesiące temu – mówił prezydent.

Przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbędą się zwołane przez premiera Donalda Tuska obrady rządu poświęcone m.in. sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej oraz programowi „Tarcza Wschód”.

radiomaryja.pl

źródło: radiomaryja.pl, 10 czerwca 2024

Autor: dj