Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Po pierwsze, bezpieczeństwo energetyczne

Treść

Sojusz Północnoatlantycki zajmie się sprawą bezpieczeństwa energetycznego w Europie - deklarację taką złożył Jaap de Hoop Schefer, sekretarz generalny NATO, który spotkał się wczoraj z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem. Przebywający z jednodniową wizytą w Polsce Jaap de Hoop Schefer rozmawiał także z prezydentem Lechem Kaczyńskim, ministrem spraw zagranicznych Stefanem Mellerem i szefem MON Radosławem Sikorskim. Spotkania zdominowały bieżąca polityka Sojuszu, jego reforma i bezpieczeństwo międzynarodowe.
Jaap de Hoop Scheffer, sekretarz generalny NATO, który swoją wizytę w Warszawie rozpoczął od spotkania z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem, stwierdził, że kwestia dostaw surowców energetycznych jest ważna ze względu na bezpieczeństwo Europy. Sojusz Północnoatlantycki, który ma się zajmować tym problemem, liczy na współpracę z Unią Europejską. Z kolei premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że polska inicjatywa "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" w kwestii bezpieczeństwa energetycznego to sprawa, którą warto realizować w oparciu o państwa członkowskie Sojuszu. Premier poinformował, że oprócz spraw związanych z bezpieczeństwem energetycznym rozmawiano o szczycie NATO, który odbędzie się w listopadzie w Rydze, a także o przygotowaniach do objęcia przez Polaków dowództwa nad misją w Afganistanie.
Według Scheffera, Polska jest ważnym członkiem NATO. Przypomniał, że nasze wojsko bierze udział w wielu misjach i operacjach międzynarodowych Sojuszu, jak np. w Kosowie i Afganistanie.
Jednak ani szef polskiego rządu, ani szef NATO nie chcieli odpowiedzieć na pytanie dotyczące planów budowy w Polsce tarczy antyrakietowej. Zdaniem Marcinkiewicza, jest to ważny i istotny dla Polski temat, ale jednocześnie bardzo szczegółowy, a rozmowa z sekretarzem Sojuszu była rozmową polityczną. Natomiast Scheffer stwierdził: - Trwa w tej chwili w ramach NATO ogólna dyskusja i nie przeszliśmy do szczegółowych ustaleń. Polska odgrywa ważną rolę w debacie NATO na temat obrony antyrakietowej.
Jaap de Hoop Scheffer spotkał się również m.in. z prezydentem Lechem Kaczyńskim, szefem polskiej dyplomacji Stefanem Mellerem oraz ministrem obrony Radosławem Sikorskim. W rozmowie z prezydentem Kaczyńskim szef NATO poruszył problemy obecnej sytuacji Sojuszu i współpracy z UE. Prezydent podkreślił, że NATO jest dla Polski kluczowym elementem euroatlantyckiego i globalnego systemu bezpieczeństwa. Lech Kaczyński dużo uwagi poświęcił także zaproszeniu do NATO Ukrainy; sprawa ta zostanie szczegółowo omówiona na szczycie w Rydze.
Robert Popielewicz

żródło: "Nasz Dziennik" 2006-02-17

Autor: mj