Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Po emeryturę w marcu

Treść

Od 1 marca wzrośnie kwota bazowa, która stanowi jeden ze składników do obliczania emerytury i renty. Aby otrzymać wyższe świadczenie, warto poczekać ze złożeniem wniosku o nie do przyszłego miesiąca.

Kwota bazowa, która będzie obowiązywać od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku, wzrośnie o niespełna 74 zł i wyniesie 1903 zł i 3 gr. W miniony piątek wysokość nowej kwoty bazowej podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Aktualnie obowiązująca kwota bazowa wynosi 1829 zł i 24 gr. Oznacza to, że ci, którzy noszą się z zamiarem złożenia wniosku o emeryturę lub rentę już w lutym, mogą do marca wstrzymać się z jego wysłaniem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu ich świadczenie będzie mogło zostać obliczone od wyższej kwoty bazowej. Niestety, wszyscy, którzy się pospieszyli i wniosek do ZUS-u już wysłali, nie mogą liczyć na ponowne przeliczenie świadczenia według nowej kwoty. Świadczenie oblicza się bowiem od kwoty bazowej obowiązującej w chwili zgłoszenia wniosku. Inna jest tylko sytuacja tych, którzy np. złożyli wniosek o emeryturę jeszcze podczas obowiązywania starej kwoty bazowej, a uprawnienia do niej (np. wiek emerytalny) nabędą już podczas obowiązywania nowej kwoty bazowej. Bez względu na to, że wniosek złożyli jeszcze w lutym, ich świadczenie zostanie wówczas obliczone według kwoty bazowej obowiązującej w dniu, gdy zostaną spełnione wszystkie warunki do otrzymania świadczenia.
Kwota bazowa to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym pomniejszone o potrącone składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona jednym z trzech składników, obok wysokości podstawy wymiaru oraz uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego, wpływających na wysokość świadczenia emerytalnego. Zwiększenie kwoty bazowej oznacza zarówno wyższą tzw. część socjalną świadczenia, jak i większą podstawę wymiaru obliczania emerytury.
Artur Kowalski

"Nasz Dziennik" 2005-02-17

Autor: ab