Po butlach czas na LPG
Treść
Orlen Gaz podpisał ze spółką Autogarant GmbH kontrakt na dostawy LPG na rynek niemiecki. Jak zaznaczają przedstawiciele polskiej firmy, ekspansja na rynku niemieckim jest jednym z priorytetów spółki.
Dostawy m.in. w rejon Berlina i Cottbus mają pochodzić z rozlewni gazu płynnego w Krośnie Odrzańskim w województwie lubuskim. Jak poinformowała Agnieszka Woźniak z Orlen Gaz, pierwszy transport LPG dotarł już na niemieckie stacje. Umowa z Autogarant GmbH zawarta jest na czas nieokreślony, a dostawy mają wynikać z bieżących potrzeb odbiorcy. - Agresywne wejście na rynek niemiecki LPG jest jednym z priorytetów Orlen Gaz na 2010 rok. Współpracą na dostawy gazu płynnego zainteresowani są kolejni niemieccy kontrahenci. Rozmowy prowadzone są także z Orlen Deutschland, siostrzaną spółką z grupy PKN Orlen - oświadczyła Woźniak. - To duża szansa rozwoju, zwłaszcza w pespektywie kurczącego się krajowego rynku LPG - dodała.
W segmencie butli z gazem Orlen Gaz obecny jest na rynku niemieckim od czterech lat. Kontrakty na sprzedaż hurtową LNG oraz bezpośrednie dostawy na niemieckie stacje paliw są możliwe dzięki uruchomionemu w lipcu tego roku terminalowi morskiemu w Szczecinie. Szansą dla tego rodzaju dostaw jest również dynamicznie rozwijający się niemiecki rynek autogazu. Woźniak zaznacza, że w ubiegłym roku po tamtejszych drogach jeździło 300 tys. samochodów zasilanych LPG, podczas gdy rok wcześniej tylko 200 tysięcy. O ponad 1 tys. zwiększyła się też liczba stacji oferujących gaz.
Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz jest największym podmiotem na polskim rynku gazu płynnego. Sprzedaje propan, butan oraz mieszaniny propan-butan. Zarządza 10 rozlewniami. Posiada m.in. terminal lądowy w Sokółce koło Białegostoku oraz terminal morski w Szczecinie przystosowany do rozładunku tankowców z gazem i magazynowania dostaw.
WK, PAP
"Nasz Dziennik" 2009-11-26
Autor: wa