Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Po 10 latach wznowiliśmy czasopismo "Cenobium" - poznaj tradycję monastyczną

Treść

Być może najwytrwalsi czytelnicy naszego wydawnictwa pamiętają czasy, gdy rozpoczęliśmy publikację czasopisma poświęconego tradycji monastycznej, „Cenobium”. Magazyn ukazywał się do roku 2006; opublikowano 22 numery. Po dziesięciu latach od wydania ostatniego zeszytu nasze czasopismo powraca, w odświeżonej formie i z nową redakcją.

Przede wszystkim chodzi nam o szerzenie wiedzy o bogactwie tradycji mniszej oraz o podejmowanie wysiłku wspólnego jej zgłębiania. Postanowiliśmy zacząć od fundamentu życia mniszego, czyli od ślubów. Jak wielu z Was wie, mnich benedyktyński składa śluby stałości, posłuszeństwa i przemiany obyczajów (conversatio morum), lub też obyczajów mniszych. „Cenobium”, które na razie będzie ukazywać się jako rocznik, w kolejnych numerach przyjmie za motyw wiodący właśnie te trzy benedyktyńskie śluby. Najnowszy, 23 zeszyt „Cenobium” poświęcony jest stabilitas, czyli właśnie stałości.

Nie zabrakło wielkich nazwisk: w tekście zamieszczono przekłady artykułów benedyktynów Jeana Leclercqa i Adalberta de Vogüé.

Obaj autorzy, których dzieła publikowaliśmy w naszym wydawnictwie, przekazują nam wzór refleksji nad dziedzictwem monastycyzmu – dobrze zakorzenionej w znajomości historii, świadomej zachodzących w świecie przemian i szukającej dróg do przekazania cennej spuścizny następnym pokoleniom mnichów.

Bardzo cennym wkładem są teksty mnichów polskich klasztorów, żyjących według Reguły – o. opata Szymona Hiżyckiego (Kiedy mnisi zaczęli siedzieć w celi?), o. Włodzimierza Zatorskiego (Stałość w „Regule” św. Benedykta), o. Mateusza Zduńskiego z Biskupowa (Stabilitas cordis) i szczyrzyckiego cystersa, o. Ignacego Rogusza (Stałość wg św. Bernarda z Clairvaux).

Najnowszy numer „Cenobium” dostępny w księgarni internetowej

Oprócz tego publikujemy świadectwa życia benedyktyńskiego w rozmaitych okolicznościach (w nękanej konfliktami Palestynie lub… w życiu świeckim), wywiad z o. Markiem Sheridanem oraz historyczne opracowanie sprawy usunięcia benedyktynów z klasztoru ołbińskiego w XI w.

Liczymy, że „Cenobium” stanie się forum wymiany doświadczeń dla mnichów, mniszek, oblatów, oblatek i sympatyków św. Benedykta. Będzie dla nas wielką radością, gdy artykuły zamieszczane w kolejnych zeszytach „Cenobium” okażą się pomocne na drodze do ściślejszego wypełniania Ewangelii i nakazów Reguły.

Zobacz również:

Zródło: ps-po.pl, 31 maj 2016r.

 

Autor: mj

Tagi: Po 10 latach wznowiliśmy czasopismo Cenobium poznaj tradycję monastyczną