Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Platforma zmienia zdanie

Treść

Opozycja domaga się debaty na temat odebrania Senatowi pieniędzy na wspieranie Polonii. Projekt uchwały, w której senatorowie negatywnie ocenili tę decyzję koalicji rządowej, został odrzucony przez Platformę Obywatelską, choć wcześniej także senatorowie tej partii krytykowali przekazanie pieniędzy na Polonię Ministerstwu Spraw Zagranicznych.



"Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża dezaprobatę w związku z odebraniem Kancelarii Senatu środków przeznaczonych na współpracę z Polonią i Polakami za granicą. Ponad 65 mln zł zostało w tym roku budżetowym przekazanych z budżetu Kancelarii Senatu do dyspozycji Ministra Spraw Zagranicznych" - głosi projekt uchwały przygotowany przez senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Wczoraj odbyło się jej pierwsze czytanie na wspólnym posiedzeniu senackich komisji: Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Budżetu i Finansów Publicznych oraz Ustawodawczej. Jednak, ku zdziwieniu parlamentarzystów PiS, senatorowie PO zdecydowali się utrącić ten projekt mimo tego, że wcześniej również wyrażali sprzeciw wobec odebrania Senatowi prawa do finansowania Polonii. - PO wystąpiła z wnioskiem o odrzucenie tej uchwały. Uczyniono tak pomimo tego, że zmieniłem jej charakter, usuwając jakiekolwiek akcenty polityczne - informuje senator Stanisław Karczewski, wnioskodawca uchwały.

Karczewski nie ma wątpliwości, że chodzi o decyzję polityczną, ponieważ wcześniej przy rozpatrywaniu ustawy budżetowej na 2012 r. senatorowie PO głosowali przeciwko likwidacji środków finansowych Senatu na Polonię. - Platforma nie chce na ten temat rozmawiać. Senatorowie tej partii powiedzieli również, że złożyli wniosek do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza o informację rządu na temat planów związanych z opieką nad Polonią, jaką za nasze pieniądze będzie sprawować MSZ. Okazało się jednak na Konwencie Seniorów, że żaden taki wniosek nie wpłynął - twierdzi Karczewski.

W związku z tym senatorowie PiS złożyli wczoraj wniosek o przeprowadzenie debaty na temat finansowania polskich organizacji za granicą. Karczewski zaznacza, że uchwała w sprawie odebrania Senatowi RP środków finansowych na współpracę z Polonią i wspieranie Polaków za granicą zostanie wprawdzie odrzucona na posiedzeniu plenarnym Senatu, ale będzie można przeprowadzić debatę. - Umożliwi to wyrażenie dezaprobaty związanej z decyzją Sejmu, który uchwalił taki budżet. Sytuacja jest paradoksalna, ponieważ jedna izba drugiej izbie odebrała pieniądze. Czegoś takiego w polskim parlamencie jeszcze nie było - zaznacza Karczewski.

Senator Stanisław Gogacz (PiS) z senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą jest gorącym zwolennikiem uchwały "potępiającej fakt odebrania finansów Senatowi" i liczy na dyskusję w Senacie. Bo gdy podejmowana była decyzja w tej sprawie, to senatorowie nie mieli okazji, aby wypowiedzieć się na temat budżetu na Polonię. - Mimo że jest to fundamentalna rzecz dla izby wyższej, nagle okazuje się, iż była ona jedną z wielu, jakie rozpatrywaliśmy w dużej ustawie budżetowej - ubolewa Gogacz. Jego zdaniem, uchwała w sprawie odebrania Senatowi RP środków finansowych ma wiele celów. - Przede wszystkim chodzi jednak o to, żeby spośród tych kwestii budżetowych wyodrębnić i dać możliwość osobnej dyskusji na temat budżetu dla Polonii i Polaków za granicą. A poza tym ma za zadanie poinformować opinię publiczną, jak bardzo zła rzecz się stała. Mianowicie, że w sytuacji, kiedy tak bardzo dużo Polaków wyjechało za granicę i teraz migruje, to państwo wysyła sygnały wskazujące, iż dysponowanie tymi środkami ogranicza się tylko do jednego organu państwowego, jakim jest rząd - konkluduje Gogacz.

Senatorowie PO zarzekają się natomiast, że złożą wniosek o debatę dotyczącą ogólnie pojętej polityki wobec Polonii. - Mówił o tym Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, na wczorajszym posiedzeniu. Temat ten podjęliśmy na Prezydium Senatu z marszałkiem Borusewiczem i w formie pisemnej będzie to złożone. Oczekujemy debaty dotyczącej w ogóle opieki nad Polonią - zapowiada senator Łukasz Abgarowicz (PO), wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.



Jacek Dytkowski


Nasz Dziennik Czwartek, 29 marca 2012, Nr 75 (4310)

Autor: au