Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Platforma zaskarży uchwałę

Treść

Posłowie rządzącej koalicji podczas wczorajszej debaty w Sejmie opowiedzieli się za dalszymi pracami nad projektami uchwał zakładającymi nowelizację uchwały o powołaniu bankowej komisji śledczej. Za skierowaniem uchwały do dalszych prac opowiedzieli się również posłowie PSL. Rozwiązania komisji chcą jedynie członkowie SLD i Platformy Obywatelskiej, która już zapowiedziała ponowne zaskarżenie uchwały o komisji śledczej do Trybunału Konstytucyjnego.
Sejm debatował wczoraj nad dwoma projektami w tej sprawie, przygotowanymi przez Prezydium Sejmu oraz Samoobronę. Trzecia uchwała, którą zajęli się posłowie, autorstwa SLD, zakłada odwołanie komisji.
Przygotowany przez Prezydium Sejmu projekt przewiduje, że komisja śledcza zajęłaby się zbadaniem nieprawidłowości w działaniach niektórych organów państwa np. ministrów w procesie przekształceń sektora bankowego. Wicemarszałek Sejmu Janusz Dobrosz (LPR), który uzasadniał projekt Prezydium Sejmu, potwierdził, że w projekcie uwzględniono zastrzeżenia Trybunału Konstytucyjnego co do treści uchwały.
Waldemar Nowakowski (Samoobrona) zaznaczył, że jego klub chciałby, aby komisja zajęła się "bankami w latach 1988-2006". Zbadana miałaby być też działalność m.in. Rady Ministrów, ministrów: finansów, przekształceń własnościowych i Skarbu Państwa oraz nadzoru bankowego.
Projekt uchwały SLD zakłada z kolei odwołanie komisji, choć jak zaznaczyła posłanka Sojuszu Małgorzata Ostrowska, "nie wyklucza powołania nowej komisji w przyszłości". Za rozwiązaniem komisji jest też Platforma Obywatelska. Według Aleksandra Grada (PO) ekspertyzy prawne wskazują, że projekty Samoobrony i Prezydium Sejmu są niezgodne z Konstytucją.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2006-12-13

Autor: wa