Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Platforma chce komisji

Treść

Powołania komisji śledczej w sprawie zbadania przebiegu procesu likwidacji i weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych domaga się Platforma Obywatelska. Poparcie tej inicjatywy zapowiedział tylko SLD. Zdecydowanie przeciwne jest PiS. Także LPR raczej jej nie poprze. Samoobrona i PSL uważają, że tymi kwestiami powinna się zająć sejmowa speckomisja, a nie komisja śledcza.

Wniosek PO o powołanie komisji śledczej w sprawie przebiegu likwidacji WSI, procesu ich weryfikacji, trybu publikacji raportu weryfikacyjnego oraz jego ewentualnego wpływu na bezpieczeństwo państwa wpłynął wczoraj do Sejmu. "Sposób likwidacji i weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych w okresie od 1 sierpnia 2006 r. do 16 lutego 2007 r. budzi szereg kontrowersji, począwszy od specyficznego rozumienia prawa przez likwidatora WSI, utajnienie personaliów członków komisji weryfikacyjnej, aż do ujawnienia czynnych współpracowników WSI" - stwierdzają posłowie Platformy w uzasadnieniu do wniosku. W dalszej jego części padają również opinie, że publikacja raportu weryfikacyjnego jest "krokiem bez precedensu w historii służb specjalnych" z uwagi na to, że dokonano ujawnienia "niemal aktualnej struktury" oraz "nazwisk oficerów i tajnych współpracowników wywiadu i kontrwywiadu wojskowego". Przez to "zniszczone zostało zaufanie do wszystkich służb specjalnych państwa polskiego - nie tylko w kraju, ale zwłaszcza za granicą".
Przewodniczący klubu PO Bogdan Zdrojewski powiedział, że komisja mogłaby przedstawić sprawozdanie ze swoich prac w ciągu pół roku. Szefem komisji miałby zostać Jan Rokita. Zdrojewski uważa, że skład komisji powinien być odzwierciedleniem układu sił w Sejmie. Dodał, że komisja śledcza nie ingerowałaby w kompetencje sejmowej Komisji do spraw Służb Specjalnych. Szef klubu liczy na poparcie PiS, które, jak stwierdził, "nie ma nic do ukrycia".
Inicjatywa PO zyskała raczej mizerny oddźwięk wśród klubów parlamentarnych. Jednoznacznego poparcia udzielił jej jedynie SLD, który od samego początku był przeciwny likwidacji WSI i krytykował przebieg tego procesu. Główna partia rządząca - PiS - stwierdziła, że taka komisja jest niepotrzebna. Z kolei Samoobrona i PSL stoją na stanowisku, że tymi kwestiami powinna się zająć raczej sejmowa speckomisja. Podobnie uważają przedstawiciele LPR, którzy poinformowali, że ich ugrupowanie raczej nie poprze tego pomysłu PO.
ZB
"Nasz Dziennik" 2007-03-01

Autor: wa