Planowanie zadaniowe
Treść
Najwcześniej za trzy lata, a najprawdopodobniej za pięć lub sześć budżet państwa będzie konstruowany zadaniowo. W przyszłym roku rząd planuje wprowadzanie budżetu zadaniowego w wybranych dziedzinach. Pod koniec czerwca ma zapaść decyzja, które ministerstwa przygotują dodatkowo do przyszłorocznego, tradycyjnie układanego budżetu państwa uzasadnienie w nowej formie.
Za kilka lat budżet państwa skoncentrowany ma być na realizacji zadań, którym ma służyć. Jednym z celów zmiany konstrukcji budżetu z tradycyjnej na zadaniową ma być m.in. poprawa efektywności zarządzania w jednostkach sektora publicznego. Po zmianach dysponenci środków budżetowych będą rozliczani z tego, czy zrealizowali cele, na które dostali pieniądze z budżetu państwa, a nie z tego, czy wydali wszystkie środki i nie przekroczyli planu wydatków.
Obecnie projekt konstrukcji budżetu zadaniowego jest w fazie koncepcyjnej. Cały czas prowadzone są prace nad metodyką konstrukcji takiego budżetu w zakresie zmian ewidencji czy sprawozdawczości budżetowej. - Budżet zadaniowy jest pewnym elementem nowego myślenia, zarządzania przez cele - powiedziała Teresa Lubińska, minister w kancelarii premiera. Zaznaczyła, że w tym momencie trudno stwierdzić, kiedy - zgodnie z planami rządu - cały budżet państwa będzie układany i realizowany w formie zadaniowej. - Pesymiści mówią, że na wprowadzenie budżetu zadaniowego potrzebujemy 5-6 lat, a optymiści - że da się to zrobić w ciągu 3 lat. Na pewno będziemy potrzebowali do tego co najmniej trzech lat - dodała Lubińska, zaznaczając, że sektor publiczny nie lubi szybkiego wprowadzania rewolucyjnych zmian.
Jednym z warunków wprowadzenia budżetu zadaniowego będzie przyjęcie nowej ustawy o finansach publicznych, zakładającej ich konsolidację.
Pewne elementy budżetu zadaniowego mają być już jednak widoczne w przygotowywanym budżecie państwa na przyszły rok. Chodzi przede wszystkim o zadaniowe realizowanie działań w zakresie badań naukowych i nowoczesnych technologii. Minister Lubińska zaznaczyła, że będzie chciała, by wydatki z budżetu państwa na naukę wzrosły w przyszłym roku o mniej więcej 1 mld zł.
Według jej zapowiedzi, ważne decyzje dotyczące budżetu zadaniowego zapadną pod koniec czerwca br. Wtedy to okaże się, które ministerstwa, a być może nawet wszystkie, zostaną objęte programem budżetu zadaniowego. Wybrane resorty przygotują dodatkowo jako załącznik do ustawy budżetowej projekt budżetu zadaniowego.
Reforma budżetowa miałaby być finansowana przede wszystkim ze środków Unii Europejskiej przeznaczonych na informatyzację i administrację publiczną.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2006-04-11
Autor: ab