Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Plan niezależności od ropy

Treść

Władze Szwecji podjęły kroki w celu zapewnienia pełnej niezależności energetycznej państwa. Brytyjska gazeta "Guardian" poinformowała, że rząd w Sztokholmie planuje w ciągu najbliższych 15 lat przestawić gospodarkę tego kraju z dotychczasowej zależności od ropy naftowej na korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
Według "Guardiana" szwedzkie przedsięwzięcie jest tym ambitniejsze, że uzyskanie pełnej niezależności energetycznej ma być osiągnięte bez budowy elektrowni atomowych. Starania, by zamieszkany przez 9 milionów osób kraj osiągnął pełną niezależność od dostaw ropy naftowej, są czynione m.in. przez specjalny komitet ds. przemysłu. W jego skład wchodzą nie tylko pracownicy naukowi, ale także farmerzy, przedsiębiorcy, pracownicy służby cywilnej oraz wielu innych profesji. W ciągu najbliższych kilku miesięcy mają oni przedstawić rządowi szczegółowy raport w tej sprawie.
Intencją władz w Sztokholmie jest pełne uniezależnienie się od dostaw ropy naftowej oraz przestawienie się na źródła energii odnawialnej, zanim szwedzka gospodarka zostanie zniszczona przez zmiany klimatu lub przez niedostatek dostaw ropy naftowej. Szwedzcy naukowcy są zdania, że w związku ze wzrastającym zapotrzebowaniem światowej gospodarki na ten surowiec jego ceny jeszcze wzrosną, przyczyniając się do podrożenia innych produktów, a przez to obniżą konkurencyjność gospodarki tego kraju. - Nasza zależność od ropy naftowej powinna zostać przełamana około roku 2020 - oświadczyła Mona Sahlin, minister ds. rozwoju. - Zawsze znajdzie się jakaś lepsza alternatywa dla ropy naftowej. Plany zakładają m.in., że w ciągu kilkunastu najbliższych lat żadne gospodarstwo domowe nie powinno korzystać z ropy jako źródła ogrzewania. Władze myślą też o wprowadzeniu zamienników benzyny - dodała minister.
Już obecnie w Szwecji, oprócz energii elektrycznej z elektrowni atomowych i wodnych, wykorzystuje się źródła geotermalne oraz energię pozyskaną ze spalania odpadów. Rząd w porozumieniu z producentami samochodów planuje szersze wykorzystanie jako paliwa etanolu produkowanego z roślin - podobnie jak ma to miejsce w Brazylii. Istnieją też zaawansowane projekty wykorzystania wiatru oraz fal morskich jako odnawialnych źródeł energii.
Punkt widzenia szwedzkich władz podzielają także naukowcy ze Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk, którzy uważają, że w najbliższym czasie dojdzie do niedoborów ropy naftowej na rynku światowym, a co za tym idzie do wzrostu cen tego surowca i pogłębiającej się recesji światowej gospodarki.
JS

"Nasz Dziennik" 2006-02-14

Autor: ab