Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Placówka polskości

Treść

Na tę publikację książkową trzeba było czekać ponad pięćdziesiąt lat. Najpierw, po 1945 roku, opisaniu dziejów lwowskiego Uniwersytetu im. Jana Kazimierza przeszkodziła geopolityka, później, po 1989 roku, brakowało chętnych do podjęcia się tego zadania. Wreszcie na wiosnę tego roku prof. Jan Draus, historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, wydał opracowanie "Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie 1918-1944. Portret kresowej uczelni".

Z inicjatywy Oddziału Wrocławskiego IPN oraz dyrekcji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zorganizowano w miniony czwartek we Wrocławiu spotkanie z autorem publikacji prof. Janem Drausem. Recenzent książki, dyrektor wrocławskiego IPN prof. Włodzimierz Suleja podkreślił, że Uniwersytet im. Jana Kazimierza był wysuniętą placówką polskości, oazą polskiej wolnej myśli, która promieniowała na wrocławskie środowisko naukowe. Profesor Draus wykonał wręcz benedyktyńską pracę, ustalając losy osób, czasami trudne do odtworzenia - mówił prof. Suleja. Dodał, że ta publikacja powinna zainteresować wielu wrocławian. Do Wrocławia przyjechała bowiem duża część kadry lwowskiego uniwersytetu. Dzięki nim to miasto stało się prężnym ośrodkiem akademickim.
Uniwersytet im. Jana Kazimierza był w okresie międzywojennym uczelnią niezwykłą, nie tylko z uwagi na nazwiska swoich wykładowców (m.in. Ludwika Rydygiera, Jana Kasprowicza, Eugeniusza Romera), czy też szkoły: matematyczną i filozoficzną. Jego wykładowcy mieli ogromne przekonanie, że uniwersytet jest ostoją polskości na Kresach Wschodnich i jakby przeczuwali dramatyczne losy tej uczelni i kadry naukowej.
- W książce starałem się przedstawić losy Uniwersytetu im. Jana Kazimierza w okresie międzywojennym, a także w czasie okupacji sowieckiej i niemieckiej. Czyniłem to jako historyk, ale przez pryzmat studentów i profesorów tej uczelni - mówił prof. Kraus. Dodał, że opis dziejów tej lwowskiej uczelni nie został wyczerpany; trzeba je bowiem jeszcze ukazać w okresie Polski pojałtańskiej.
Marek Zygmunt, Wrocław

Jan Draus "Uniwersytet Jana Kazimierza
we Lwowie 1918-1944. Portret kresowej uczelni", Księgarnia Akademicka
"Nasz Dziennik" 2007-04-14

Autor: wa