Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Plac jakich mało

Treść

Jurorzy międzynarodowego konkursu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe w Lublinie "Dom 2007" za najlepszą inwestycję w kategorii przestrzeni publicznej uznali plac miejski w Białymstoku. Został on oddany do użytku w październiku tego roku.

Wcześniej w tym samym miejscu, w centrum przed ratuszem, był skwer, na którym nie można było urządzać publicznych imprez z tego powodu, iż rosło na nim wiele różnych drzew, co nadawało mu nieco dziki wygląd. Drzewa te przesadzono w inne miejsca na terenie Białegostoku. Przebudowa placu przed ratuszem, na którym niegdyś był miejski rynek, trwała ponad rok i kosztowała ponad 5 mln złotych.
Miejski plac rzeczywiście jest okazały i można tu teraz śmiało organizować imprezy masowe. Obecnie w sezonie zimowym urządzono na nim miejskie lodowisko, z którego korzysta wielu białostoczan. Plac oświetla 360 projektorów. Wyłożony jest granitowymi płytami, na których stoją gustowne ławki.
Przebudowa miejskiego placu jest tylko częścią dużego projektu realizowanego przez władze miasta, który ma na celu stworzenie nowego, piękniejszego centrum Białegostoku. W ramach projektu w przyszłym roku przebudowany ma być również plac z drugiej strony ratusza. W następnych latach nowego blasku nabierze teren przed neogotyckim kościołem farnym oraz zabytkowym archiwum państwowym. Obecnie władze miasta ogłosiły również konkurs na projekt bulwarów nad rzeką Białą. Mają być one niezwykle atrakcyjne i całkowicie zmienić dzisiejszy nieciekawy wygląd otoczenia niedużej, ale uroczej rzeki przecinającej miasto dokładnie na dwie części.
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2007-12-29

Autor: wa