Pita - jeden z najstarszych chlebków świata
Treść
Pita jest jednym z podstawowych składników kuchni morza śródziemnego i nie tylko tej. Wypieka się go już od setek lat i cały czas jego popularność nie słabnie. Idealnie sprawdza się z potrawami typu shoarma czy też kebab, ale można go używać dosłownie do wszystkiego. Należy on do rodziny chlebów płaskich, do których wypieku nie jest potrzebny piec ani żadne specjalne narzędzia. Już pierwotne ludy koczownicze piekły je nad ogniem. Co oznacza słowo pita i jaka jest historia tego chlebka dowiecie się z poniższego tekstu.
Zacznijmy od znaczenia słowa pita, które pochodzi z języka greckiego i oznacza „płaski placek”, ale także „solidny”. W krajach arabskich zwana jest, khubz arabi (arabski chleb) jednak w Polsce przyjęła się jej grecka nazwa.
Pita najbardziej popularna jest w krajach regionu wschodnio-śródziemnomorskiego, czyli są to Grecja, Cypr, Turcja, Egipt oraz państwa Afryki północnej. Zazwyczaj ciasto na pitę jest drożdżowe podobnie jak do zwykłego chleba czy włoskiej focacci. Składa się ono z: mąki pszennej, wody, soli, cukru i drożdży. Jednak nie wkłada się pity do pieca jak chleba tylko kładzie na bardzo rozgrzanej blasze.
Na takiej powierzchni ciasto rośnie w błyskawicznym tempie. Chlebek puchnie a cienka skórka robi się odrobinę chrupiąca. Tak właśnie powstaje chlebowa kieszonka. Tradycyjnie chlebek pita miał dwie role do spełnienia. Po pierwsze oczywiście do jedzenia, ale także, jako naczynie kuchenne, które z powodzeniem zastępowało sztućce oraz talerz.
Nadal pity używa się do nabierania sosów oraz dipów, jak np. humusu lub sosu czosnkowego. Można w nie również zawijać lub wkładać do kieszonki różne składniki tworząc przy tym przepyszne kanapki. Dobrym przykładem jest kebab. w krajach arabskich prawie każdy danie da się zjeść w lub na picie. Dobrze upieczonej pity możesz skosztować w sieci Sphinx, która posiada swojej restauracje w całej Polsce, albo zamów od nich poprzez stronę PizzaPortal.pl.
Autor: Silesian