PIT-36 w formie e-deklaracji
Treść
PIT-36 jest jednym z formularzy podatkowych, składanych co roku przez miliony podatników. Należy przygotować go w terminie od 15 lutego, do 30 kwietnia każdego roku, następującego po danym roku podatkowym. Jedną z nowoczesnych form pracy nad deklaracją, jest tak zwana e-deklaracja. Czym jest? Jak i kto może z niej skorzystać?
E-deklaracje - czym są i jak to działa?
PIT-36 można złożyć w formie elektronicznej, czyli właśnie tak zwanych e-deklaracji. Jest to formularz wypełniany za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji i przesyłany do urzędu, za pomocą Internetu. Należy jednak pamiętać, że nie każdy plik przygotowany na komputerze, będzie e-deklaracją. Aby przygotować odpowiedni rodzaj dokumentu, podatnik powinien skorzystać z aplikacji do przygotowywania i składania e-PIT’ów. Może to zrobić ściągając odpowiedni program zapewniany przez Ministerstwo Finansów lub zdecydować się na profesjonalny program komercyjny. Co więcej, należy wiedzieć, że nie każdy przesłany dokument do urzędu zostanie poprawnie złożony. Wyłącznie wykorzystanie odpowiednich bramek przesyłowych, pozwala formalnie złożyć PIT-36. W większości aplikacji, to one dostosowują się do potrzeb i wymagań bramek. Prawidłowe złożenie e-deklaracji pozwala uzyskać tak zwane UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, będące dowodem przesłania PIT - równoważnym do potwierdzenia nadania listu poleconego na poczcie.
Jak wybrać aplikację do przygotowania e-deklaracji?
PIT-36 można przygotować w różnych programach księgowo – finansowych. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie aplikacji proponowanej przez Ministerstwo Finansów. Jest to bezpłatny system, który z założenia dostępny jest dla wszystkich podatników - bez wyjątku. Jest to jednak software stworzony z myślą o wszystkich - nie może więc być zbyt obciążający dla komputerów, ani zawierać indywidualnych rozwiązań. Dlatego osobom, którym zależy na większym wsparciu przy pracy nad PIT-36, bardziej odpowiadać mogą aplikacje komercyjne. W tej kwestii, przy selekcji interesujących podatnika rozwiązań, warto zwrócić uwagę na kilka kryteriów:
- Program do e-deklaracji powinien być aktualny lub na bieżąco aktualizowany – tak, aby zawierać poprawne i obecne formularze oraz nieprzedawnione rozwiązania podatkowe i prawne;
- Dostawca aplikacji powinien być podmiotem wiarygodnym, polecanym oraz znanym – wprowadzając swoje poufne dane finansowe oraz dane osobowe, warto wiedzieć kto zapewnia ich bezpieczeństwo;
- Wybrane oprogramowanie komercyjne musi odpowiadać potrzebom podatnika – jeżeli przy pracy nad PIT-36 podatnik decyduje się na aplikację komercyjną, to ma możliwość wyboru takiego rozwiązania, aczkolwiek rekomendowanym jest sprawdzenie opisu oraz recenzji użytkowników programu, tak aby zapewnić sobie wygodną i bezstresową pracę.
Podsumowanie i skrót
PIT-36 można wygodnie i szybko przygotować na własnym komputerze i wysłać go bez konieczności stania w kolejce w urzędzie lub na poczcie. Należy jednak pamiętać, że elektroniczna wersja pliku nadal jest rodzajem urzędowego druku księgowego i praca nad nią wymaga odpowiedniej dozy skrupulatności oraz odpowiedniego przygotowania. Wszystko po to, by nie narazić się na ewentualne negatywne konsekwencje błędów w deklaracji PIT-36.
Autor: Silesian