Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pismo Święte powierzone jest Kościołowi

Treść

Teksty natchnione przez Boga powierzone zostały wspólnocie wierzących - Kościołowi Chrystusowemu, dla ożywienia wiary i kierowania się w życiu miłością. Od szacunku dla tego celu zależy wartość i skuteczność hermeneutyki biblijnej. Podkreślił to Ojciec Święty, spotykając się wczoraj w Watykanie z uczestnikami posiedzenia plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej. W czasie kończących się dzisiaj pięciodniowych obrad rozważano temat: "Natchnienie i prawda w Biblii".

- Tylko w kontekście Kościoła Pismo Święte zrozumieć można jako autentyczne Słowo Boże - podkreślił Ojciec Święty w czasie audiencji dla biblistów. Nawiązując do tematu ich obrad, podkreślił, że zagadnienie to zbieżne jest z tym, co mu "szczególnie leży na sercu, albowiem interpretacja Pisma Świętego ma kapitalne znaczenie dla wiary chrześcijańskiej i życia Kościoła". Papież przypomniał dokumenty Kościoła na ten temat z ostatniego stulecia, zatrzymując się dłużej na konstytucji "Dei Verbum" Soboru Watykańskiego II, który przypomniał, że "Autorem Pisma Świętego jest Pan Bóg". Zwrócił uwagę, że zadaniem egzegetów jest "wyłożenie znaczenia Pisma Świętego". Zauważył przy tym, że jednak sama praca badawcza jest niewystarczająca. Tym bardziej że egzegeza nie może być zwykłym ćwiczeniem intelektualnym ani indywidualnym wysiłkiem naukowym, lecz powinna być zawsze konfrontowana, włączona i uwierzytelniona przez żywą tradycję Kościoła. - Chodzi o zasadę posiadającą decydujące znaczenie dla poprawnej i wzajemnej relacji między egzegezą i Urzędem Nauczycielskim Kościoła - podkreślił Papież. Jak zaznaczył, egzegeta katolicki nie żywi indywidualistycznych złudzeń, że poza wspólnotą wierzących lepiej można zrozumieć teksty biblijne. - Jest dokładnie odwrotnie, ponieważ teksty te nie zostały dane pojedynczym badaczom dla zaspokojenia ich ciekawości czy aby dostarczyć im argumentów do studiów i badań - mówił. Kończąca dziś obrady Papieska Komisja Biblijna pracuje nad nowym dokumentem, który będzie dotyczył natchnienia i prawdy Pisma Świętego. Temat ten zasugerował biblistom zeszłoroczny Synod Biskupów w Watykanie na temat "Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła".
Warto wspomnieć, że z inicjatywy polskich biblistów w najbliższą niedzielę rozpocznie się I Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Jego hasłem będą słowa z listu św. Pawła do Filipian: "Dla mnie żyć - to Chrystus". Złożą się na niego konkursy, sympozja, prezentacje multimedialne, wspólne czytanie Pisma Świętego.
SJ, KAI, RW
"Nasz Dziennik" 2009-04-24

Autor: wa