Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pisemny z polskiego

Treść

Do pisemnego egzaminu maturalnego z języka polskiego przystąpiło wczoraj 317 tys. uczniów z całej Polski. Według zasad nowej matury, wszyscy muszą ten przedmiot zaliczyć na poziomie podstawowym, chętni mogli spróbować rozwiązać test na poziomie rozszerzonym.
Maturzyści piszący egzamin dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym mieli do wyboru dwa tematy: "Jaki obraz Polaków w XVII w. wyłania się z 'Potopu' Henryka Sienkiewicza" lub porównanie postawy Kordiana z dramatu Juliusza Słowackiego i męża z "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego. Wypracowania napisali na podstawie fragmentów zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym.
Podczas części podstawowej, która trwała 170 minut, uczniowie musieli wykazać się rozumieniem tekstu i umiejętnością skomponowania własnej wypowiedzi pisemnej. W tym celu otrzymali tekst do przeczytania, a następnie musieli rozwiązać test dotyczący przeczytanego fragmentu i napisać wypracowanie na jeden z dwóch wybranych tematów. Po części podstawowej uczniowie mieli kilkunastominutową przerwę, podczas której mogli podjąć decyzję, czy chcą przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym, który trwał 130 minut. W tym czasie uczniowie musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów.
Na pisemnej maturze uczniowie zdają obowiązkowo język polski, obcy i wybrany przez siebie przedmiot. Egzaminy pisemne potrwają do
31 maja. Na wyniki trzeba będzie poczekać kilka tygodni. Do 30 czerwca uczniowie otrzymają świadectwa dojrzałości.
BA

"Nasz Dziennik" 2005-05-06

Autor: ab