PiS chce otworzyć kolejne zawody

Treść
Złożenie w najbliższym czasie w Sejmie trzech projektów zmierzających do otwarcia zawodów komornika, architekta i grupy profesji związanych uprawnieniami budowlanymi zapowiedział na wczorajszej konferencji prasowej szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski.
Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski stwierdził na wczorajszej konferencji prasowej, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Ustawy o adwokaturze wywołał ponownie dyskusję o dostępie do zawodów reglamentowanych, których jest w Polsce 16. Poseł podkreślił, że celem jego partii jest otwarcie tych wszystkich zawodów. Zapowiedział, iż niebawem do Sejmu mają trafić trzy projekty ustaw zmierzające do otwarcia zawodów komornika, architekta i grupy profesji związanych z uprawnieniami budowlanymi. Gosiewski liczy, że w ciągu najbliższego roku Sejm doprowadzi do uchwalenia tych trzech projektów. - W dalszym etapie będziemy otwierać kolejne zawody - dodał.
Klub PiS ma również szybko przygotować nowelizację ustawy o adwokaturze, której zapisy zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Gosiewski ponownie skrytykował to orzeczenie, które według niego "jest odbiciem pewnej solidarności prawniczej, z uwagi na to, że sędziowie TK są prawnikami, a pięciu z nich było do niedawna członkami korporacji zawodowych: radcowskiej lub adwokackiej. W projekcie mają być utrzymane rozwiązania umożliwiające przechodzenie między zawodami prawniczymi i świadczenie pomocy prawnej przez prawników nienależących do korporacji.
- Niektóre media próbują podawać, że młodzi ludzie są przeciwni otwarciu zawodów - wyraził zaniepokojenie szef klubu PiS, gdy tymczasem liczne spotkania z młodzieżą mówiły co innego. Dlatego Gosiewski poinformował o skierowaniu pisma do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie materiału wyemitowanego w Faktach TVN, który określił jako "nieobiektywny".
Pozytywne stanowisko młodzieży wobec projektów otwarcia zawodów reglamentowanych wyrazili obecni na konferencji Paweł Makowski z Parlamentu Studentów RP oraz Grzegorz Janas ze Stowarzyszenia Fair Play.
Przebywający z wizytą w Londynie minister sprawiedliwości stwierdził, że korporacja adwokacka ma grupowy interes w sprzeciwianiu się otwarciu swojego zawodu i dlatego odpowiada jej orzeczenie TK. Minister stwierdził, że można się nie zgadzać z wyrokami Trybunału, a jego prezes nie może oczekiwać, że nie będzie poddawany krytyce. Według szefa resortu sprawiedliwości, Marek Safjan ogranicza zakres usług adwokackich. - Średniowieczne społeczeństwo tworzyło cechy, które sprawowały pieczę nad określonymi zawodami i kontrolowały dostęp do nich, a nowoczesne społeczeństwo wprowadza wolny rynek i konkurencję - ocenił Zbigniew Ziobro.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2006-04-26
Autor: ab