Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pilecki w Brukseli

Treść

Postać bohaterskiego rotmistrza Witolda Pileckiego będzie tematem konferencji w Parlamencie Europejskim w Brukseli, która odbędzie się dzisiaj z inicjatywy polskich europarlamentarzystów i Instytutu Pamięci Narodowej.

- Chodzi o upamiętnienie sylwetki rotmistrza Pileckiego, bohaterskiego człowieka i nieprzeciętnej ofiary dwóch totalitaryzmów - hitlerowskiego i sowieckiego - powiedział Jacek Pawłowicz, historyk IPN. Gościem specjalnym konferencji, która odbędzie się dzisiaj przed południem w Parlamencie Europejskim, będzie brytyjski historyk profesor Michael R.D. Foot, który w swojej książce "Six Faces of Courage" ("Sześć twarzy odwagi") uznał rotmistrza za jednego z sześciu najodważniejszych żołnierzy europejskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej.
Oprócz historyka głos zabiorą: gospodarz spotkania - poseł do Parlamentu Europejskiego Ewa Tomaszewska, oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Album swojego autorstwa pt. "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" zaprezentuje Jacek Pawłowicz, który przedstawi także dwujęzyczną stronę internetową www.en.pilecki.ipn.gov.pl. Po konferencji nastąpi uroczyste otwarcie wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki - Ochotnik do Auschwitz". Wystawa będzie prezentowana w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej przy Unii Europejskiej do 10 marca 2009 roku.
Ponownej prezentacji albumu i strony internetowej Pawłowicz dokona jutro na spotkaniu ze studentami i pracownikami na Katolickim Uniwersytecie w Leuven. Na uniwersytecie zostanie również zaprezentowany film poświęcony życiu i działalności rotmistrza.
Witold Pilecki urodził się w 1901 r. w rodzinie o patriotycznych tradycjach. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Podczas wojny obronnej 1939 r. dowodził oddziałem kawalerii. W 1940 r. przedostał się do obozu koncentracyjnego Auschwitz, by zdobyć informacje i zorganizować w obozie ruch oporu. W czasie Powstania Warszawskiego walczył w Zgrupowaniu "Chrobry II". Po wyzwoleniu z oflagu wstąpił do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Na rozkaz gen. Andersa wrócił do kraju. Został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w maju 1947 roku. Po sfingowanym procesie skazano go na karę śmierci. Wyrok został wykonany 25 maja 1948 roku.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-03-03

Autor: wa