Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pilecki może być bohaterem całej Europy

Treść

Rotmistrz Witold Pilecki, który dobrowolnie trafił do obozu w Auschwitz, aby organizować tam ruch oporu, powinien być patronem nowego unijnego święta - Europejskiego Dnia Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem.

Taką inicjatywę propagować będą polscy europosłowie z różnych partii w Parlamencie Europejskim.

W poniedziałek na pierwszej po wakacjach sesji parlamentu Hanna Foltyn-Kubicka z PiS przedstawi heroiczne losy Pileckiego, który zginął w 1948 r. w ubeckim więzieniu na Rakowieckiej. Będzie to początek akcji, która doprowadzić ma do ustanowienia nowego święta obchodzonego w całej Unii 25 maja, czyli w dniu mordu na Pileckim.

Intensywny lobbing na rzecz ustanowienia święta będą prowadzić m.in. prof. Wojciech Roszkowski i Marcin Libicki z PiS. - Będę przy okazji różnych rozmów opowiadał o tym pomyśle wszystkim europosłom. Myślę, że uda się coś zwojować - zapowiada Roszkowski. Janusz Lewandowski, eurodeputowany z PO, również deklaruje, że aktywnie włączy się na forum parlamentu w propagowanie tej idei.

Ryszard Czarnecki, Andrzej Zapałowski i Konrad Szymański, należący do konserwatywno-narodowej Unii na rzecz Europy Narodów, będą starali się urobić kolegów ze swojej frakcji. Szymański ma już za sobą kilka rozmów w tej sprawie. - Wstępnie otrzymałem poparcie delegacji narodowych w UEN w tej sprawie - mówi.

Jednak polscy europosłowie zdają sobie sprawę, że ustanowienie Dnia Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem nie będzie łatwe. - To inicjatywa ściśle związana z Polską i polskim bohaterem, a takie sprawy są trudniejsze do przeforsowania - przyznaje Urszula Gacek z PO.

Ale nasi deputowani znaleźli sposób na to, by uniknąć zarzutów, że chcą promować w UE bohatera ważnego tylko dla polskiej historii. W rozmowach z kolegami będą przypominać, że to dzięki Pileckiemu, który po ucieczce z Auschwitz opisał swoje obserwacje w przekazanym później na Zachód "Raporcie Witolda", świat dowiedział się, że nie jest to zwykły obóz internowania, tylko miejsce masowej zagłady Żydów.

Z zaangażowania polskich europosłów zadowolony jest pomysłodawca Dnia Michał Tyrpa, prezes Fundacji "Paradis Judaeorum", która walczy o uhonorowanie Pileckiego. I zapewnia, że wcale nie będą musieli tłumaczyć, na czym polegało bohaterstwo czynów Pileckiego.

- Większość europosłów dostała niedawno przetłumaczony na angielski "Raport Witolda". Od wielu z nich otrzymałem odpowiedź, że Pilecki jest postacią wyjątkową - mówi Tyrpa. - Nasi posłowie grunt mają więc już przygotowany.


Artur Grabarczyk
"Polska" 2008-08-29

http://michaltyrpa.blogspot.com/

Autor: wa

Tagi: witold pilecki