Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pierwszy raz przez internet

Treść

W tym roku rolnicy po raz pierwszy będą mogli składać przez internet wnioski o dopłaty bezpośrednie. To będzie opcja dla chętnych, gdyż powiatowe oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nadal będą przyjmować wnioski papierowe.
Agencja informuje, że ministerstwo rolnictwa opracowuje wzór formularza elektronicznego o dopłaty, który zostanie wprowadzony na drodze rozporządzenia. Minister musi wszak określić warunki i tryb składania wniosków o dopłaty przez internet. Najprawdopodobniej rolnicy, którzy będą chcieli skorzystać z tej możliwości, najpierw będą musieli wystąpić do kierownika biura powiatowego ARiMR o nadanie loginu i kodu dostępu do systemu informatycznego Agencji. Dzięki nim będą mogli wypełnić i wysłać podanie do ARiMR drogą elektroniczną (formularz wniosku o nadanie loginu i kodu będzie dostępny na stronach internetowych Agencji).
W tym roku o dopłaty bezpośrednie rolnicy będą mogli się ubiegać od 15 marca do 16 maja (ARiMR będzie przyjmować także wnioski od 17 maja do 10 czerwca, ale wtedy za każdy dzień opóźnienia należne dopłaty będą obniżane o 1 procent). Takie sankcje nie będą jednak dotykać tych rolników, w których gospodarstwach wystąpią nadzwyczajne okoliczności lub przypadki działania siły wyższej. Agencja wyjaśnia, że o tym fakcie rolnicy będą musieli na piśmie poinformować kierownika biura powiatowego ARiMR, i to "w terminie 10 dni roboczych od daty ustania tych okoliczności oraz obowiązkowo dołączą dowody potwierdzające ich wystąpienie". Dotyczy to takich zdarzeń, jak śmierć rolnika (wniosek o dopłaty składa wtedy spadkobierca), długookresowa niezdolność do pracy, klęska naturalna dotykającą grunty rolne gospodarstwa, wypadek powodujący zniszczenie w gospodarstwie budynków dla zwierząt gospodarskich oraz epidemię dotykającą części lub całego inwentarza rolnika.
Tak jak rok temu, na jednym formularzu będzie można składać wnioski o przyznanie dopłat podstawowych, ale także np. o płatności z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) czy płatności rolno-środowiskowe.
Agencja zapewnia, że tak jak w latach poprzednich większość rolników otrzyma już częściowo wypełnione wnioski wraz z materiałami graficznymi. Ponadto w tym roku rolnicy powinni pamiętać o konieczności spełnienia unijnych norm i wymogów wzajemnej zgodności. Informacje na ten temat zostały wcześniej wysłane przez Agencję do rolników. W ramach dopłat za 2011 rok polscy rolnicy dostaną w sumie równowartość ponad 3,3 mld euro.
KL
Nasz Dziennik 2011-03-01

Autor: jc