Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pierwszy polski przekład ,,Filokalii" - antologii pism duchowych wydanej w Wenecji w 1782 roku

Treść

Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec podjęło się wysiłku wydania „Filokalii”, czyli największego zbioru tekstów z duchowości chrześcijańskiej. Cała „Filokalia” obejmuje pięć tomów. W drugiej połowie kwietnia br. opublikowany zostanie pierwszy tom.

Czym w ogóle jest „Filokalia”?

To największy i najbardziej znany zbiór pism w duchowości chrześcijańskiej. Obejmuje teksty z kilkudziesięciu pism blisko 40 autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XVII wieku. Nie jest to zbiór wszystkich tekstów, jakie powstały w tym okresie, ale jest ich wyborem. Możemy powiedzieć, że jest to wybór najpiękniejszych pism. Samo słowo „filokalia” znaczy bowiem „umiłowanie tego, co piękne”. Gdy ten termin odnosimy do książki przyjmuje znaczenie „antologii”, czyli zbioru wybranych części. Pierwsze wydanie „Filokalii” powstało w 1782 r. w Wenecji. Przygotowali je św. Nikodem Hagioryta i św. Makary z Koryntu. W ich zamyśle lektura „Filokalii” ma dopomóc w prowadzeniu życia prawdziwie chrześcijańskiego.

W związku z wydaniem pierwszego tomu „Filokalii” przez Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, powstała nowa strona internetowa o tej publikacji: filokalia.pl

„Filokalia” to szkoła duchowości, modlitwy i teologii.

– Jeśli chcesz poważnie traktować życie duchowe, to „Filokalia” jest dla ciebie. Jeśli chcesz budować swoją wiarę w oparciu o solidną duchowość, sprawdzoną przez wieki, to „Filokalia” jest dla ciebie. Jeśli chcesz się nauczyć nowej formy modlitwy; modlitwy, na której nie musisz już myśleć, analizować i roztrząsać wielu spraw bez końca, ale po prostu być w obecności Boga, to „Filokalia” da ci możliwość poznania modlitwy kontemplacyjnej. Jeśli w końcu chcesz coś dla siebie zrobić, coś zmienić na lepsze w swoim życiu, czegoś nowego się dowiedzieć, to „Filokalia” jest dla ciebie – przekonują przedstawiciele Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC.

 

TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów

Żródło: radiomaryja.pl, 25 marca 2023
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj

Tagi: benedyktyni