Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pierwszy maja na świecie

Treść

W pierwszomajowych pochodach w Europie i na świecie uczestniczyli głównie zwolennicy i członkowie lewicowych i komunistycznych ugrupowań. Stabilne zatrudnienie, lepsze płace i równość płci na rynku pracy - to główne hasła wczorajszych wieców.

Jak co roku, już w noc poprzedzającą pierwszomajowe obchody święta pracy w Berlinie doszło do ekscesów. Zatrzymano 61 zachowujących się najbardziej agresywnie awanturników, powiązanych prawdopodobnie z organizacjami antyglobalistów. 1 maja ulicami Berlina przeszło kilka pochodów. Tegoroczne wiece odbyły się pod hasłem walki z zaniżaniem wynagrodzeń i wprowadzenia w Niemczech płacy minimalnej w wysokości co najmniej 7,5 euro za godzinę.
Około 50 tys. osób wzięło udział w 14 manifestacjach, które z okazji 1 Maja zorganizowały w Moskwie różne partie polityczne, związki zawodowe i organizacje pozarządowe.
W wiecu partii Jabłoko, Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego (OGF) Garriego Kasparowa i innych stronnictw demokratycznych na placu Słowiańskim przed siedzibą Kancelarii Prezydenta Rosji wzięło udział ok. 5 tys. osób. Domagali się oni dymisji Władimira Putina, któremu zarzucali odbudowywanie państwa policyjnego.
Z kolei w Wenezueli wczorajsze obchody przebiegły pod hasłem rządowych obietnic. Prezydent kraju Hugo Chavez zapowiedział natychmiastowe podniesienie o 20 proc. płacy minimalnej.
AMJ, PAP
"Nasz Dziennik" 2007-05-02

Autor: wa