Pierwsze zmiany w Instytucie
Treść
Są już pierwsze zmiany w kierownictwie Instytutu Pamięci Narodowej. Zapowiadał je wielokrotnie, i to we wszystkich trzech pionach (archiwalnym, edukacyjnym i śledczym), nowy prezes Instytutu Janusz Kurtyka. Pełne zmiany kadrowe mają być podane przez Instytut jutro.
Od dziś szefem biura edukacji publicznej IPN przestanie być dr Paweł Machcewicz, historyk dziejów PRL. Swoją funkcję pełnił od 2000 roku. Był współautorem opracowania przypisującego o. Konradowi Hejmie współpracę z SB, czemu zakonnik wielokrotnie zaprzeczał. Machcewicz był krytykowany przez historyków za wstęp jego autorstwa do dwutomowej publikacji IPN pt. "Wokół Jedwabnego". Zarzucano mu przemilczenie rozmiarów kłamstw popełnionych przez Jana Tomasza Grossa w jego niesławnej książce "Sąsiedzi". Deprecjonował on również relacje i dokumenty strony polskiej dotyczące mordu w Jedwabnem, preferując źródła żydowskie.
Machcewicza zastąpi inny IPN-owski historyk, wykładowca UKSW i UW dr Jan Żaryn, zajmujący się głównie dziejami Kościoła katolickiego w okresie PRL (był m.in. jednym ze współautorów opracowania o o. Hejmie). Jest on zwolennikiem szerokiego udostępniania archiwów zgromadzonych w IPN. Żaryn powiedział, że jego zamierzeniem jest zdynamizowanie pracy różnych działów pionu edukacyjnego.
Inne zmiany mają dotyczyć pionu archiwalnego. Na miejsce dotychczasowego dyrektora Bernadetty Gronek, bliskiej współpracownicy byłego prezesa Leona Kieresa, ma przyjść dr Zbigniew Nawrocki, szef rzeszowskiego oddziału IPN. Jest on absolwentem historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Specjalizuje się w dziejach najnowszych, m.in. w zagadnieniu represji stosowanych wobec podziemia niepodległościowego i opozycji. Aprobował prace rzeszowskiego zespołu "Ujawnić prawdę", którego celem jest podanie do publicznej wiadomości nazwisk agentów SB. Sam Nawrocki powiedział, że został czasowo delegowany do Warszawy, aby pomóc w reorganizacji biura udostępniania i archiwizacji dokumentów.
Zastępcą Nawrockiego został - w rozmowie z nami potwierdził fakt nominacji - dr Piotr Gontarczyk, który znany jest z publikacji odkłamujących najnowsze dzieje Polski. Należą do nich m.in.: "Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy. 1941-1944", "Pogrom? Zajścia polsko-żydowskie w Przytyku 9 marca 1936 r. Mity, fakty, dokumenty" czy chociażby ostatnia "Tajny współpracownik 'Święty'" (o Marianie Jurczyku). Gontarczyk to również autor wielu publikacji i wywiadów, które ukazały się na łamach "Naszego Dziennika".
IPN nie chce na razie komentować zmian kadrowych. Asystent prasowy prezesa IPN Dorota Kalita powiedziała nam, że bliższe informacje na ten temat zostaną upublicznione jutro na stronach internetowych Instytutu.
Prezes Janusz Kurtyka wcześniej wielokrotnie zapowiadał zmiany w kierownictwie Instytutu, które mają usprawnić jego działanie. Odejść mają również osoby - z uwagi na utratę zaufania - które brały udział w atakach na Kurtykę w czasie procedury wyboru nowego prezesa.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2006-01-10
Autor: ab