Pieper nie chce Steinbach
Treść
Cornelia Pieper (FDP) objęła w niemieckim rządzie funkcję koordynatora ds. współpracy z Polską. Potwierdziła ona, że MSZ jest wciąż przeciwne zasiadaniu Eriki Steinbach w radzie Fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". Guido Westerwelle, szef niemieckiej dyplomacji, spotkał się wcześniej z Gesine Schwan pełniącą tę funkcję w poprzednim rządzie.
Westerwelle podkreślił długoletnie, wielkie zaangażowanie Gesine Schwan w rozwój stosunków z Polską. Na swoich stronach internetowych niemieckie MSZ napisało, że podczas pełnienia swojej funkcji Schwan "umocniła więzi i w sposób istotny przyczyniła się do wzajemnego zrozumienia i pojednania między oboma narodami".
Cornelia Pieper jest koleżanką klubową Guido Westerwellego i jednocześnie jego zastępcą na stanowisku szefa dyplomacji. Urodziła się w 1959 r. w Halle (dawna NRD), jest językoznawcą i tłumaczem, studiowała na uniwersytetach w Lipsku i Warszawie.
Nowa koordynator zapowiada "pogłębienie wzajemnych dobrosąsiedzkich i przyjacielskich relacji polsko-niemieckich". Podczas rozmowy z dziennikarzem "Leipziger Zeitung" Pieper stwierdziła, że jej zdaniem spór wokół Eriki Steinbach, przewodniczącej Związku Wypędzonych (BdV), nie pasuje do szczególnego charakteru stosunków polsko-niemieckich, które powinny być kształtowane na wzór relacji niemiecko-francuskich, w których partnerzy byliby równi. Według niej, ważną rolę w takim procesie powinien odegrać rozwój wymiany naukowej i wymiany młodzieży. Ponadto należy rozbudować kontakty w ramach Trójkąta Weimarskiego pomiędzy Warszawą, Berlinem i Paryżem, które mają zostać uzupełnione o współpracę kulturalną. W styczniu Cornelia Pieper będzie poruszać te kwestie w Warszawie podczas spotkania z naszym rządem.
W rozmowie z dziennikarzem polskiego magazynu radiowego rozgłośni WDR Funkhaus Europa Pieper potwierdziła stanowisko MSZ w sprawie Eriki Steinbach. - Swoją dotychczasową postawą Erika Steinbach nie pokazała, żeby faktycznie chodziło jej o pojednanie. Ale chcemy, by Rada Fundacji szybko rozpoczęła pracę, więc czekamy na nowe propozycje Związku Wypędzonych - powiedziała. Pieper zdecydowanie zaprzeczyła, jakoby zaistniały jakiekolwiek okoliczności umożliwiające Steinbach objęcie w przyszłym roku stanowiska w radzie.
Funkcja koordynatora polsko-niemieckiego i niemiecko-polskiego w obu rządach powstała w 2004 roku. W Polsce sprawuje ją obecnie Władysław Bartoszewski.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2009-12-17
Autor: wa