Pielgrzymka Ojca Świętego na Słowację
Treść
Pod hasłem "Wierni Chrystusowi - wierni Kościołowi" rozpoczyna się dzisiaj czterodniowa wizyta apostolska Ojca Świętego na Słowacji. Będzie to trzeci pobyt Jana Pawła II na ziemi słowackiej i 102. zagraniczna podróż Papieża od początku 25-letniego pontyfikatu. W czasie obecnej pielgrzymki Ojciec Święty odwiedzi Bratysławę, Trnawę, Bańską Bystrzycę i Rożniawę, a także przewidziano krótki postój w ramach międzylądowania w Koszycach. W czasie uroczystej Mszy św. w Bratysławie beatyfikuje dwoje męczenników z czasów komunistycznych: ks. bp. Vasila Hopko i s. Cecílię (Zdenkę) Schelingovą.
Chociaż Ojciec Święty na ziemi słowackiej gościć będzie po raz trzeci, to trzeba zwrócić uwagę, że obecna pielgrzymka to druga wizyta Jana Pawła II w tym kraju od czasu uzyskania niepodległości 1 stycznia 1993 r. Poprzednio Jan Paweł II odwiedził Słowację 22 kwietnia 1990 r. - w ramach podróży do Czechosłowacji i w dniach 30 czerwca - 3 lipca 1997 roku. Przebywał wówczas w Bratysławie, Nitrze, Szasztinie, Koszycach, Preszowie, Spiskiej Kapitule, Lewoczy i Popradzie oraz przeleciał śmigłowcem nad Tatrami. Po obecnej pielgrzymce Ojca Świętego będą gościły już wszystkie diecezje w tym kraju, łącznie z greckokatolicką w Preszowie.
Jak podkreślił mistrz ceremonii papieskich ks. bp Piero Marini, trzecia już wizyta Ojca Świętego na Słowacji "jest dowodem uznania dla tego narodu za cierpienia, jakich doznał pod jarzmem totalitarnego komunizmu". Tym, co charakteryzuje słowacki Kościół, jest jego ścisły związek z Matką Bożą, o czym świadczą liczne sanktuaria Maryjne. - To także Kościół darzący Papieża przez wszystkie te lata ogromną miłością - stwierdził ks. bp Marini.
Z kolei przewodniczący Słowackiej Konferencji Biskupów ks. bp Frantisek Tondra wyjaśnił powód, dla którego na hasło papieskiej pielgrzymki wybrano słowa: "Wierni Chrystusowi - wierni Kościołowi". - Brakuje dziś wiary w Kościół. Ateizm nie jest już w modzie. Ludzie wierzą w jakiegoś boga lub w kosmiczną siłę, w czym ujawnia się wpływ wierzeń azjatyckich. Natomiast ciężko im przyjąć Boga osobowego. A nawet jeśli przyjmują Boga, to już Chrystusa jako Bożego wysłannika - nie, a jeszcze mniej Kościół. Wystarczy mi Bóg - mówią - niepotrzebny mi Kościół, niepotrzebni mi księża. Dlatego wybraliśmy hasło mówiące o wierności Chrystusowi, Kościołowi i namiestnikowi Chrystusa - Papieżowi - stwierdził ksiądz biskup.
Jan Paweł II został tym razem zaproszony przede wszystkim do diecezji, których dotąd nie odwiedził: bańskobystrzyckiej i rożniawskiej. Warto przypomnieć, że cały Kościół katolicki na Słowacji składa się z dwóch metropolii z siedzibami w Bratysławie-Trnawie i Koszycach. W skład metropolii wchodzą po dwie diecezje, odpowiednio: Bańska Bystrzyca i Nitra oraz Rożniawa i Spisz. Ponadto istnieją: eparchia (diecezja) greckokatolicka w Preszowie, obejmująca niemal cały kraj, i egzarchat apostolski dla katolików obrządku bizantyjskiego w Koszycach. Jest też ordynariat polowy z siedzibą w Mariance koło Bratysławy. W całym kraju jest 1495 parafii i 2067 księży diecezjalnych. W kraju tym żyje 812 zakonników i 2790 sióstr zakonnych. Obecnych jest 31 zgromadzeń męskich i 49 żeńskich. Nuncjuszem na Słowacji od 2001 r. jest Polak, 57-letni ks. abp Henryk Nowacki.
W ośmiu słowackich seminariach duchownych diecezjalnych i zakonnych kształci się obecnie 845 alumnów. W październiku 2002 r. na pierwszym roku drogę do kapłaństwa rozpoczęło 105 kleryków. Spośród zgromadzeń zakonnych własne seminarium mają jeszcze tylko salezjanie - w Żylinie. Diecezja rożniawska kształci swych alumnów w seminarium spiskim. Niestety, od kilku lat na Słowacji daje się zauważyć spadek liczby powołań.
Ogółem na Słowacji mieszka 5 379 455 osób. Co gorsza, społeczeństwo starzeje się. W ciągu 10 lat liczba młodzieży do lat 18 zmniejszyła się o 300 tys.
Z przyjazdu Papieża szczególnie cieszą się grekokatolicy. Jan Paweł II beatyfikuje greckokatolickiego ks. bp. Vasila Hopko (1904-1976) zmarłego w wyniku chorób, które były konsekwencją wieloletniego więzienia. W okresie komunizmu Kościół greckokatolicki był chyba najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną Słowacji.
Nasz Dziennik 11-09-2003
Autor: DW