Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pielgrzymi modlili się na Jasnej Górze

Treść

Do ochrony wartości, takich jak życie, praca, prawda, sprawiedliwość, małżeństwo, miłość i rodzina, wezwał we wtorek w homilii podczas sumy pontyfikalnej na Jasnej Górze prymas Polski kard. Józef Glemp.
Uroczystości z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zgromadziły w Częstochowie ok. 200 tys. osób z całej Polski. Pielgrzymów powitał generał zakonu paulinów o. Izydor Matuszewski. Eucharystii na jasnogórskim szczycie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Kard. Glemp przywołał podczas kazania relację z tegorocznego Przystanku Woodstock, kiedy młoda dziewczyna na pytanie dziennikarza o to, co dla niej znaczy Polska, odpowiedziała: „nic”.

– To nie Woodstock ponosi winę za taką odpowiedź, on tylko ułatwia jej upublicznienie. Tu nie chodzi tylko o Polskę. To także negacja, która może dosięgnąć wielu innych wartości: życia, pracy, prawdy, sprawiedliwości, małżeństwa, miłości, rodziny. Moglibyśmy jeszcze wymieniać te wartości, które musimy strzec, i do obrony których wzywamy Matkę Najświętszą – powiedział prymas.

Nawiązując do przypadającej wkrótce 50. rocznicy ślubów jasnogórskich narodu polskiego, kard. Glemp podkreślił, że nie zawsze dotrzymujemy przymierza z Bogiem i nie zawsze jesteśmy wierni danym mu przyrzeczeniom.

– Nie wypełniamy dostatecznie naszych przyrzeczeń, a już zgłaszamy nowe prośby i przyrzeczenia. Warto się rozliczyć i przedstawić Maryi to, co się udało zrobić i to, co zaniechaliśmy, opuściliśmy. Tak jak publicznie przyrzekamy, tak też publicznie powinniśmy wyznać nasze zaniedbania i nasze słabości – mówił.

Podczas mszy poświęcono przyniesione przez wiernych zioła, warzywa, owoce i kwiaty, modląc się, aby „Bóg uchronił je od wszelkiego zniszczenia, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły plony wszystkim ludziom i zwierzętom”.

Wierni szczelnie wypełnili jasnogórskie błonia. Nad tłumem widać było proporce i tabliczki z nazwami pielgrzymek, powiewały flagi papieskie, maryjne, polskie i z innych krajów, m.in. Słowacji, Węgier, Ukrainy i Francji.

Uroczystości, których centralnym punktem była suma pontyfikalna, zakończyły się wieczorem Apelem Jasnogórskim. Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej.
(PAP)
pla, amal

"TVP" 2006-08-16

Autor: wa