Pielgrzym wiary i pokoju
Treść
- W tej ziemi przez Boga błogosławionej niejednokrotnie wydaje się, że nie jest możliwe wyjście z tej spirali przemocy, ale nic nie jest niemożliwe dla Boga i dla tych, którzy Jemu ufają - mówił Benedykt XVI, podsumowując podczas wczorajszej audiencji pielgrzymkę do Ziemi Świętej, którą odbył w dniach 8-15 maja. Zgodnie ze swoim zwyczajem wymienił najważniejsze jej punkty i jeszcze raz powtórzył, że głównym wymiarem jego podróży było pielgrzymowanie do źródeł wiary, spotkanie z miejscowymi wspólnotami katolickimi i głoszenie orędzia pokoju.
Przypominając, że pierwszym etapem na szlaku tej pielgrzymki była Jordania, Ojciec Święty wyraził swój szacunek dla wspólnoty muzułmańskiej w tym kraju, a także dla pokojowych relacji między wyznawcami islamu i chrześcijanami, które mogą być przykładem dla innych krajów w regionie.
Podsumowując drugą część pielgrzymki, która miała miejsce w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej, Papież podkreślił, że choć pokonanie spirali przemocy wydaje się niemożliwe, z Bożą pomocą wszystko jest możliwe. - Wiara w jednego Boga, sprawiedliwego i miłosiernego, która jest największym bogactwem tych ludów, musi wyzwolić szacunek, pojednanie i współpracę - podkreślił Papież. Szczególną zaś rolę w pojednaniu powinna pełnić Jerozolima - "Miasto Pokoju", w którym stykają się trzy wielkie religie monoteistyczne. - Wszyscy wierzący muszą porzucić uprzedzenia i pragnienie dominowania i razem zgodnie praktykować podstawowe przykazanie - miłować Boga z całego serca i bliźniego jak siebie samego. O tym powinni świadczyć żydzi, chrześcijanie i muzułmanie, aby czcić swoimi gestami Boga, którego wyznają swoimi ustami - podkreślił Ojciec Święty.
Jak zawsze Papież zwrócił się do przybyłych pielgrzymów w różnych językach. - Pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Cieszę się, że razem z wami mogę dziękować Bogu za nawiedzenie Ziemi Świętej. Miejsca, które pamiętają życie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, pozwalają z uwielbieniem wnikać w tajemnicę naszego odkupienia. Prośmy Boga, aby ta podróż przyczyniła się do zaprowadzenia trwałego pokoju w tym regionie. Niech wam Bóg błogosławi! - powiedział Benedykt XVI po polsku.
Na zakończenie, nawiązując do przypadającego w wielu krajach w najbliższą niedzielę Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, Papież zachęcił, aby internet także był miejscem krzewienia kultury szacunku, dialogu, przyjaźni i wartości. - Wykorzystajcie te nowe technologie do głoszenia Ewangelii, by Dobra Nowina o nieskończonej miłości Boga do każdej osoby ludzkiej brzmiała w nowy sposób w naszym coraz bardziej stechnicyzowanym świecie - zachęcił Benedykt XVI.
MMP
"Nasz Dziennik" 2009-05-21
Autor: wa