Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Piękno szczegółu

Treść

Szykowne gorsety, męskie pasy aksamitne i skórzane, wełniane krajki, misterne hafty, odświętne kobiece nakrycia głów - to tylko przykłady dodatków dekoracyjnych i elementów strojów ludowych Lubelszczyzny, które znalazły się na wystawie w muzeum na Zamku w Lublinie.
Ekspozycja ma zwrócić uwagę zwiedzających na piękno szczegółów odświętnego ludowego stroju, na maestrię jego wykonania. Uzupełniają ją archiwalne już fotografie, ukazujące np. jak noszono odświętne nakrycia głowy, czy jak dany ubiór prezentował się w całości.
Przygotowanie takiego stroju wymagało sporego nakładu pracy. Wystarczy choćby przyjrzeć się pokazanym na wystawie przykładom haftów, które przyozdabiały stroje i męskie, i kobiece. Zdobiono nimi koszule, zapaski, czepki, narzutki, rzadziej gorsety, spódnice, kaftany. Misterne hafty umieszczano m.in. na kołnierzach, mankietach. Etnografowie podkreślają panującą tu dużą różnorodność ściegów i ornamentów.
Wystawa przypomina też, jak przystrajały głowy panny młode, jak szykownie wyglądał wieniec starościny weselnej (przyozdobiony kwiatami z bibuły, wstęgami, pawimi piórami), czy jaki był strój głowy mężatki. Licznie prezentowane są, rozpowszechnione na wsi od połowy XIX w., haftowane czepki i półczepki tiulowe, które kobiety nie tylko nabywały w miasteczkach, ale wykonywały też same, hafty dobierając albo we własnym zakresie albo wzorując się na czepkach kupionych.
Obok różnorodnych gorsetów - zdobionych cekinowymi kompozycjami bądź uszytymi z bogatych tkanin brokatowych i adamaszkowych, zobaczymy chustki szalinówki, korale i inne ozdoby.
Elżbieta Skrzypek

Piękno zaklęte w drobiazgu. Elementy dekoracyjne w strojach ludowych Lubelszczyzny - wystawa w Muzeum Lubelskim czynna do końca czerwca br.

"Nasz Dziennik" 2006-06-07

Autor: ab