Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Piękno Polski

Treść

Pokonkursową wystawę "Świecka architektura drewniana Polski" zaprezentowano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Zgromadzono na niej urzekające zdjęcia.

Jak wskazuje sam tytuł ekspozycji, na fotografiach podziwiamy m.in. stare chaty, stodoły, młyny, wiatraki, szałasy. Autorzy zdjęć bardzo często ukazują interesujący obiekt na tle pięknych polskich pejzaży. Niejednokrotnie ocalają drewnianą architekturę ojczystą od zapomnienia. Oko fotografa zdaje się dostrzegać "niedostrzegalny" detal.
Na wystawie znalazły się najlepsze prace - nagrodzone, wyróżnione w konkursie fotograficznym "Świecka architektura drewniana Polski". Udział w nim wzięło 97 osób, które nadesłały 652 fotografie. Jury obok wyłonienia zwycięzców dokonało także niełatwego wyboru prac zasługujących na prezentację. Decyzja była trudna, ponieważ nadesłane zdjęcia często łączyły "walory artystyczne z poznawczymi i dokumentacyjnymi". Jak zaznaczają członkowie jury, fotografie stanowią świadectwo pasji badawczej autorów, którzy docierali w odległe zakątki Polski.
Konkurs wpisuje się w przedsięwzięcie pod hasłem "Chrońmy od zapomnienia kulturę ludową", organizowane od 2002 roku przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem ARS POPULI. Pierwszym z tematów konkursu fotograficznego były przydrożne kapliczki i krzyże, podczas kolejnej edycji zatrzymano się przy nagrobkach i krzyżach cmentarnych. Przed rokiem nadsyłane prace dotyczyły architektury sakralnej, a obecna edycja dostrzega walory i piękno świeckiej architektury drewnianej Polski.
W tym roku pierwszą nagrodę przyznano Stanisławowi Ługowskiemu z Krakowa za "stary dom". Autor przypomina nam dzisiaj rzadko spotykane chałupy kryte strzechą. Drugie miejsce zajął Jarosław Majcher z Opola za Dolinę Jaworzynki. Trzecia nagroda przypadła Bognie Kwiatkowskiej, również z Krakowa. Uwieczniła ona "podlaskie okno na świat" z rzeźbionymi okiennicami. Fotografia została wykonana we wsi Studziany Las w województwie suwalskim. Te i inne prace można zobaczyć w WBP przy ul. Rajskiej 1.
- Autorzy zdjęć obok umiejętności muszą zdobyć wiedzę na temat prezentowanego obiektu. Trzeba również pamiętać, że ich fotografie stają się dokumentem - mówi Maciej Beiersdorf, dyrektor Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. - Tematem kolejnej edycji będą ginące zawody - dodaje.
Retrospektywną ekspozycję, na której znalazły się prace nagrodzone w poprzednich konkursach z cyklu "Chrońmy od zapomnienia kulturę ludową", zorganizowano w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie przy ul. Kanoniczej 19-21. Wystawa zatytułowana "Sacrum w krajobrazie polskim" prezentuje zatrzymane w kadrze wiekowe kapliczki, drewniane kościoły, nagrobki cmentarne, krzyże.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2005-11-02

Autor: ab