Piękno muzyki sakralnej
Treść
W stolicy rozpoczyna się XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. W programie znalazły się m.in. oratorium "Stworzenie świata" Josepha Haydna, śpiewy gregoriańskie oraz muzyka cerkiewna.
Festiwal odbywać się będzie w sześciu warszawskich kościołach. Rozpocznie się 31 maja koncertem w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, gdzie włoski organista Alessandro Bianchi zagra koncert złożony z utworów organowych Jana Sebastiana Bacha. Będzie to kolejny koncert pod hasłem "Wszystkie utwory organowe Jana Sebastiana Bacha w Archikatedrze". - Jest tylko kilka świątyń w Europie, w których wykonano wszystkie (246) dzieła organowe Bacha, i bardzo chcemy, aby warszawski kościół do nich dołączył. Po trzech sezonach koncertów wysłuchaliśmy już ponad trzech czwartych z tego zbioru. Podczas koncertu Bianchiego warto zwrócić uwagę na fakt, że w programie znalazło się osiem małych preludiów i fug BWV 553-560. To dość proste utwory, które ćwiczy w szkole każdy początkujący organista, i dlatego często nie docenia się ich piękna. Tym razem będziemy mieli okazję usłyszeć je w wirtuozowskim wykonaniu - powiedział Jakub Kapituła, dyrektor festiwalu. Także w niedzielę w bazylice Świętego Krzyża będzie można wysłuchać monumentalnego oratorium Josepha Haydna pt. "Stworzenie świata" w wykonaniu jednego z najbardziej cenionych europejskich chórów chłopięcych - Mozart Kanabenchor Wien. Towarzyszącą chórowi Orkiestrę Teatru Wielkiego Opery Narodowej poprowadzi Peter Lang. Na wtorek zaplanowano koncert w kościele Wszystkich Świętych, podczas którego Emanuele Cardi z Włoch zagra na organach romantyczną III Symfonię Charlesa Marii Widory. Dzień później w kościele seminaryjnym będzie można posłuchać Zespołu Narodowej Muzyki Sakralnej "Svetilen" z Rosji. W czwartek w archikatedrze Przemysław Kapituła wykona trzy utwory Mieczysława Surzyńskiego, który przed wojną pełnił obowiązki organisty w warszawskiej archikatedrze. Podczas koncertu wirtuoz zostanie odznaczony nagrodą ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski - Srebrną Piszczałką. Nagroda została przyznana Kapitule za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce, m.in. za wydobycie z zapomnienia utworów Surzyńskiego, a także za organizację Festiwalu Muzyki Sakralnej. Z kolei 5 czerwca w kościele Sióstr Sakramentek usłyszymy śpiew gregoriański w wykonaniu zespołu żeńskiego Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti. Grupa ta stworzona została dwa lata temu przez organistę i kantora warszawskiego kościoła św. Anny, Michała Sławeckiego. W sobotni wieczór, 6 czerwca, w warszawskiej archikatedrze zaśpiewają razem połączone chóry: archikatedralny, Politechniki Warszawskiej, Komendy Stołecznej Policji oraz parafii św. Józefa Robotnika w Wołominie. W programie utwory Orlanda di Lasso, Feliksa Mendelssohna, Knuta Nystedta i Mariana Sawy. XIX Festiwal Muzyki Sakralnej zakończy się 7 czerwca koncertem w kościele św. Antoniego z Padwy, podczas którego zaśpiewa Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses. Pełny program festiwalu na stronie www.kapitula.org.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie, zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych imprez tego typu w świecie, po raz pierwszy odbył się w 1991 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Festiwal wypełnił lukę, jaka powstała w polskim życiu muzycznym w okresie powojennym, kiedy utwory muzyki sakralnej wykonywano częściej w salach koncertowych niż w świątyniach.
PCz
"Nasz Dziennik" 2009-05-29
Autor: wa