Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Piękno kultury Afryki w prostocie

Treść

Afrykańską kulturę i obyczaje przybliża wystawa "Oblicza Afryki w sztuce". Ekspozycję ze zbiorów Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki i Ojców Misjonarzy Afryki zorganizowano w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Krakowie. Prace przedstawione na wystawie wykonane zostały w domowych warunkach, z wykorzystaniem prymitywnych narzędzi i najprostszych materiałów. A jednak zdumiewa różnorodność form tej "spontanicznej działalności artystycznej".

- Niezwykłe! I to, co chyba najbardziej urzeka, to prostota tego, z czego te przedmioty zostały wykonane. Instrument muzyczny balafon wygląda tak bardzo dostojnie, ale tak naprawdę jest zrobiony z bardzo prostych rzeczy. Jest trochę desek, sznurka, drutu, a z tyłu, czego nie widać, wszystko spina opona rowerowa. Jest to instrument w rodzaju cymbałów. Zatem z czegoś, co wydawałoby się mało plastyczne, można dokonać wspaniałych rzeczy - prezentował obiekty podczas wernisażu o. Jacek Wróblewski ze Zgromadzenia Ojców Misjonarzy Afryki (Ojcowie Biali). Wystawę otworzył ks. Tadeusz Dziedzic, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji krakowskiej. Zachęcił do wspierania misji poprzez modlitwę, ale także do innych form pomocy. - Dzieci bawiące się na co dzień na ulicy są w stanie same wykonać zabawki z rzeczy, które znajdą w przydrożnych śmietnikach: z puszek po kawie czy konserwach, korka. Jest to coś niesamowitego - zaznaczył o. Jacek Wróblewski. Podkreślił, że wskazuje to na niezwykłą inwencję twórczą młodych ludzi w Afryce. Zauważył również, że gdyby mieli oni szansę edukacji, to w przyszłości mogliby być cenionymi artystami "w sztuce przez duże S".
W gablocie umieszczono biżuterię wykonaną nie ze złota ani ze srebra, ale z bardzo prostych paciorków, kamyczków. Na wystawie zaprezentowano tkaniny w charakterystycznych ostrych, jaskrawych kolorach. - "Oblicza Afryki w sztuce" - sam tytuł niejako zapowiada cel tej wystawy. Chcemy ukazać nieznane piękno, oblicze Afryki inne od tego przedstawianego w mediach o panujących tam: głodzie, chorobach, wojnach. Chcemy pokazać wartości Afryki, które dla nas, misjonarzy, są szczególnie bliskie. Czujemy się też odpowiedzialni, żeby te wartości wydobywać na światło dzienne, chcemy pokazywać piękno Afryki - podkreśla s. Celina Natanek, która w Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki (Siostry Białe) jest od jedenastu lat, a we wschodniej Afryce w Tanzanii przebywała sześć lat. Pochodzi z archidiecezji krakowskiej z Tarnawy koło Łapanowa. Obecnie jest w Polsce, gdzie została posłana przez zgromadzenie do animacji misyjnej poprzez m.in. spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach, parafiach.
Wystawa nie została urządzona z eksponatów przypadkowo zakupionych. - To są pamiątki misjonarzy i misjonarek, które dla nas są szczególnie wartościowe. Mówią nam o tych ludziach, z którymi pracowałyśmy, o tych miejscach, gdzie mieszkałyśmy - zaznacza s. Celina Natanek. Prezentowane tkaniny zostały zrobione często w szkołach, które zakładały siostry, czy warsztatach lub centrach dla kobiet. Ponad 150 zdjęć przybliża te miejsca, do których misjonarze docierają z Ewangelią. Są również obrazy wykonane z malusieńkich liści bananów, stąd też podziwiać możemy niezwykle precyzyjne prace. Zaprezentowane batiki wykonane zostały techniką typową dla tego rodzaju sztuki. Polega ona na zanurzaniu tkaniny w roztopionym wosku, a stopniowane w odpowiedni sposób barwy tworzą wzór. Ich tematyka to przede wszystkim codzienne życie ludzi Afryki.
Ekspozycję w siedzibie Centrum Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej w Krakowie oglądać można do końca października. Przypomina nam ona także, że w tym miesiącu w sposób szczególny winniśmy pamiętać o misjach. - Ta wystawa jest też w jakiś sposób przypomnieniem piękna misji, że to nie tylko trudna praca, ale wzajemne ubogacanie - zaznacza s. Celina Natanek. Ekspozycja zbiega się w czasie z ważnymi dla nas dniami związanymi z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. - Jednym z dziedzictw, które pozostawił nam Jan Paweł II, jest jego duch misyjny. Na wystawie umieściliśmy słowa Ojca Świętego. Pragniemy ukazać głównie sztukę Afryki. Wybraliśmy zatem słowa, kiedy Ojciec Święty mówił o kulturze, o wartościach innych narodów - podkreśla s. Celina Natanek.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-10-11

Autor: wa