Piękno kształtem miłości
Treść
W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się wczoraj sympozjum "Sacrum w sztuce". Wraz z uczelnią zorganizowały je Duszpasterstwo Środowisk Twórczych we Wrocławiu oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną przez rektora WSKSiM o. Tadeusza Rydzyka i duszpasterza akademickiego uczelni o. Waldemara Gonczaruka. Sympozjum otworzył rektor uczelni. Ojciec Tadeusz Rydzyk zaznaczył we wprowadzeniu, że tylko wewnętrzne piękno rodzi dobre owoce, dlatego zachęcał studentów do pracy nad sobą, by rozwijali swoje powołanie i promieniowali pięknem na innych. Ojciec rektor nawiązał też do listu Ojca Świętego Jana Pawła II do artystów. "Żyjąc i działając, człowiek określa swój stosunek do bytu, prawdy i dobra. Artysta w szczególny sposób obcuje z pięknem. W bardzo realnym sensie można powiedzieć, że piękno jest jego powołaniem, zadanym przez Stwórcę wraz z darem 'talentu artystycznego'" - cytował o. Tadeusz Rydzyk.
Następnie głos zabrał prof. dr hab. Henryk Kiereś, kierownik Katedry Filozofii Sztuki KUL. Przybliżył zagadnienia sztuki religijnej i religijności sztuki. Profesor Bogusław Grabowski, kierownik Zakładu Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, podjął temat "Przestrzeni muzyki sakralnej". Prelegent zauważył, że obecnie muzykę kościelną dotknął kryzys. - Zaciera się granica między sacrum a profanum - mówił prof. Grabowski. Podał przykład pieśni, które otrzymują miano liturgicznych tylko dlatego, że przyjęły się w Kościele, choć nie spełniają kryteriów liturgicznych.
Studenci wysłuchali także nagranego wcześniej wykładu ks. dr. Janusza Czarnego z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu pt. "Wolność w sztuce". - Sztuka nie może obrażać, bo jeżeli zaczyna to robić, to przestaje być sztuką - zaznaczył prelegent. - Zerwanie z pięknem oznacza zerwanie z dobrem i prawdą - podkreślił ks. dr Czarny.
Sympozjum "Sacrum w sztuce" towarzyszyła wystawa prac malarskich, rzeźbiarskich i dzieł ze szkła, zatytułowana "Piękno, które zbawia".
Katarzyna Cegielska, Toruń
"Nasz Dziennik" 2005-11-09
Autor: mj