Piękni młodzi - piękne rodziny
Treść
(FOT. K. CEGIELSKA)
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toriuniu po raz 14. uroczyście zainaugurowała rok akademicki. Gościem specjalnym był ks. abp Bruno Forte, ordynariusz diecezji Chieti-Vasto we Włoszech. Uczelnia przyjęła do swojej społeczności studentów pierwszego roku, którzy uroczyście złożyli ślubowanie, a absolwenci odebrali dyplomy ukończenia studiów.
– Kto dobrze zaczął, jest w połowie drogi, a dobrze zaczął, kto zaczął z Panem Bogiem – powiedział ks. bp Andrzej Suski, pasterz Kościoła toruńskiego, podczas Mszy św. rozpoczynającej rok akademicki 2014/2015 w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Eucharystii przewodniczył ks. abp Bruno Forte, sekretarz Specjalnego Synodu Biskupów o Rodzinie. Na inauguracji obecni byli także ks. bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski, i ks. bp Stanisław Stefanek z Łomży oraz o. dr Janusz Sok, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. W czasie uroczystości odtworzone zostało pozdrowienie ks. kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego. – Życzę waszej uczelni, żeby była coraz bardziej w bezinteresownej służbie prawdy, bo to jest przyczynkiem dla dobra ludzkości. Jestem całym sercem z wami, chętnie byłbym na waszej inauguracji, gdyby to było możliwe – powiedział ksiądz kardynał.
Jak przystało na uczelnię medialną, sprawozdanie rektora, o.dr. Zdzisława Klafki miało charakter multimedialny. Po krótkim wstępie obecni na inauguracji obejrzeli film przedstawiający wydarzenia minionego roku w WSKSiM. Prezydent Torunia Michał Zaleski w swojej przemowie, gratulując nowego roku akademickiego, poinformował, że od przyszłego roku najlepsi żacy studiujący w Toruniu będą mogli skorzystać z programu stypendialnego, zaś absolwenci z programu oferującego mieszkania, tak by najlepsi pozostali w mieście.
Wykład inauguracyjny zatytułowany „Ewangelia rodziny pomiędzy pragnieniem, darem i wyzwaniami” wygłosił ks. abp Bruno Forte. Odniósł się w nim do najważniejszych refleksji synodu. Podkreślił, że antidotum na bolączki współczesnego świata dotykające instytucji rodziny jest „Ewangelia rodziny”. – Wobec wyzwań i oczekiwań dotyczących dzisiejszej rodziny Kościół czuje się powołany do proponowania z przekonaniem tego, co może być nazwane „Ewangelią rodziny”, opartą na planie Stwórcy i na słowie i czynie Syna Wcielonego –zaznaczył ks. abp Forte. Dodał, że rozpoznanie wartości tej jednoczącej miłości i ciągła ewangelizacja są zadaniami nie do pominięcia dla wszystkich wierzących. – Dawanie świadectwa bezcennej wartości nierozerwalności i wierności małżeńskiej jest jednym z najcenniejszych i najpilniejszych – podkreślił za synodalnymi postanowieniami.
Studenci studiów pierwszego roku – prawie sto osób – podczas inauguracji złożyli ślubowanie, a ich reprezentanci odebrali indeksy. Najlepszą tegoroczną absolwentką studiów magisterskich politologicznych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została s. Anna Klewek ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego. Z rąk rektora uczelni odebrała ona nagrodę „złotego pióra”. W toku studiów siostra Anna uzyskała średnią ocen 4,95. W czerwcu złożyła egzamin dyplomowy na ocenę bardzo dobrą. Swoje zainteresowania naukowe skupiła wokół ewangelizacji w Chinach, pisząc pracę magisterską pod kierunkiem dr Hanny Karp na temat „Nowe media jako narzędzie ewangelizacji w Chińskiej Republice Ludowej”. Praca ta została wyróżniona przez Komisję Egzaminacyjną.
Katarzyna Cegielska ToruńNasz Dziennik, 29 października 2014
Autor: mj