Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Piecha: w 2007 r. o 6 proc. więcej pieniędzy na refundację leków

Treść

W planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2007 r. przewidziany jest 6-proc. wzrost środków na refundację leków - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

"Jest ogromny nacisk środowisk medycznych, aby na polskim rynku pojawiały się leki innowacyjne, nowocześniejsze. Zakładamy 6-proc. wzrost tylko na refundację leków" - powiedział Piecha podczas poniedziałkowej debaty nt. regulacji prawnych i rynku farmaceutycznego.

Dodał, że dodatkowe fundusze będą przeznaczone na "kilka leków innowacyjnych w ciągu roku".

Jak mówił Piecha, priorytetem pozostaje system refundacyjny, biorący za podstawę tzw. leki generyczne. Leki generyczne są odpowiednikami leków oryginalnych, a wprowadzane są na rynek po wygaśnięciu patentu na lek oryginalny. Ich ceny są niższe w porównaniu z preparatami oryginalnymi.

Na refundację leków państwo przeznacza 9 mld zł rocznie - to jedna czwarta budżetu NFZ. Wartość polskiego rynku leków szacowana jest na 20-22 mld zł.

Tematem poniedziałkowej debaty były propozycje zmian prawa, przygotowywane przez Ministerstwo Zdrowia, a dotyczące branży farmaceutycznej. Planowane są nowelizacje: Prawa farmaceutycznego, ustawy o cenach, ustawy o świadczeniach zdrowotnych oraz ustawy o Urzędzie ochrony konkurencji i konsumentów.

Opinie środowiska na temat proponowanych nowelizacji są podzielone. Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych ocenia, że pomimo wielu propozycji zmian nadal nie ma przejrzystych procedur cenowo-refundacyjnych.

Związek Pracowników Hurtowni Farmaceutycznych zwraca uwagę na propozycje zmian w ustawie o cenach. Z projektu wynika, że wprowadzona zostanie urzędowa cena zbytu oraz hurtowe i detaliczne marże sztywne. Zdaniem Związku, wprowadzenie marż sztywnych oznacza ustawowy zakaz konkurencji cenowej w dystrybucji farmaceutycznej. Skutkiem tego - w opinii ZPHF - będzie uzależnienie pacjentów, aptekarzy i hurtowników od producentów. Prezes Federacji Pacjentów Polskich Stanisław Maćkowiak zwrócił uwagę, że głównym celem zmian powinno być dobro pacjenta, a nie interesy korporacyjne.
(PAP)

"Gazeta Prawna" 2006-09-19

Autor: wa