Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pięć uzdrowisk na sprzedaż

Treść

Najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku pierwsze uzdrowiska mogą znaleźć nowego właściciela. Do końca tego roku ma zostać wyłoniony doradca prywatyzacyjny pierwszych pięciu z nich. Kolejne mogą być sprzedane w przypadku powodzenia pierwszych prywatyzacji.

Prywatyzacja polskich uzdrowisk nastąpi, lecz nie będzie to szybki proces. Ministerstwo Skarbu Państwa podzieliło je na trzy grupy. Te należące do pierwszej nie będą prywatyzowane w ogóle. Uzdrowiska z drugiej grupy zostaną sprzedane, lecz przez co najmniej 5 lat państwo zachowa w nich pakiet kontrolny. W pierwszym rzędzie sprywatyzowane będą uzdrowiska zaliczone do grupy trzeciej: Zespół Uzdrowisk Krakowskich oraz uzdrowiska Kamień Pomorski, Wieniec, Przerzeczyn i Ustka. - Chcemy uruchomić proces prywatyzacji w związku z tą trzecią grupą uzdrowisk. Mamy nadzieję, że proces ten rozpocznie się w III-IV kwartale tego roku - powiedział wiceminister skarbu Paweł Piotrowski.
Do końca roku żadne z uzdrowisk jednak właściciela nie zmieni, a wybrany zostanie jedynie doradca prywatyzacyjny. Według zapowiedzi resortu skarbu pierwsze uzdrowiska mogą zostać sprzedane dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.
Prywatyzacja uzdrowisk zaliczonych do drugiej grupy rozpocznie się w zależnosci od powodzenia sprzedaży tych, które pójdą na pierwszy ogień. Piotrowski zastrzegł jednak, że nie będą one wystawiane na sprzedaż wszystkie naraz, gdyż mogłoby to ujemnie wpłynąć na uzyskanie za nie korzystnej ceny. Do grupy uzdrowisk przeznaczonych do sprzedaży w drugiej kolejności zaliczono: Połczyn, Horyniec, Iwonicz, Rabkę i Wysową.
Pieniądze z prywatyzacji miałyby trafić na specjalny fundusz z przeznaczeniem na dokapitalizowanie tych, które pozostaną w państwowych rękach. W sprawie utworzenia takiego funduszu resort skarbu rozmawia z Ministerstwem Finansów.
Wymagające dokapitalizowania uzdrowiska mogą się również starać o środki z funduszy unijnych. W tych staraniach wesprzeć je chce resort skarbu, który w tym celu podjął już rozmowy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego oraz władzami samorządowymi.
Lista uzdrowisk nieprzeznaczonych do prywatyzacji została zresztą na początku roku przez MSP powiększona z 9 do 14 w stosunku do tego, co przewidywała koncepcja prywatyzacji uzdrowisk opracowana w latach 2004-2005. Na początku tego roku resort zaproponował, aby nie sprzedawać uzdrowisk: Busko Zdrój, Ciechocinek, Inowrocław, Kołobrzeg, Krynica Żegiestów, Lądek Zdrój, Długopole, Rymanów, Świnoujście, Ustroń, Zespół Uzdrowisk Kłodzkich w Polanicy Zdroju, Szczawno-Jedlina, Konstancin Zdrój, Cieplice w Jeleniej Górze oraz Świeradów-Czerniawa. Projekt rozporządzenia w tej sprawie Ministerstwo Skarbu Państwa przekazało już do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2007-05-23

Autor: wa

Tagi: prywatyzacja uzdrowisk