Perły sztuki sakralnej
Treść
Na terenie Polski znajduje się 2785 drewnianych obiektów sakralnych, w tym 1729 drewnianych kościołów oraz 730 dzwonnic, 315 kaplic, 11 kostnic. W przeważającej mierze są to świątynie wyznania rzymskokatolickiego, które powstały w okresie od XV do XX wieku. PZU SA, we współpracy z Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski oraz Ośrodkiem Ochrony Zbiorów Publicznych, rozpoczyna realizację drugiej edycji programu "PZU dla kultury i sztuki".
Celem inicjatywy jest ochrona zabytkowych drewnianych kościołów przed przestępczością i pożarami. W wyniku tych zagrożeń każdego roku znika w Polsce wiele kościołów. Aby temu zapobiegać, w ramach specjalnie stworzonego w tym celu programu, w drewnianych kościołach na terenie naszego kraju montowane są nowoczesne systemy przeciwpożarowe i antywłamaniowe. Ochroną zabytków zostanie objętych łącznie 27 świątyń.
Polskie zabytkowe drewniane kościoły są perłami sztuki sakralnej na skalę europejską. W naszym kraju jest około 1700 świątyń, które przedstawiają ogromną wartość kulturalną i historyczną. Sześć z nich wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Polskie drewniane kościoły to głównie świątynie rzymskokatolickie. Wartość zgromadzonych w kościołach dzieł sztuki sakralnej, duży popyt na nie na czarnym rynku powodują, że świątynie są częstym obiektem kradzieży. Statystyki pokazują, że bardzo często dla zatarcia śladów kościół jest później podpalany.
W ramach rozpoczęcia programu ochrony wczoraj w Warszawie w dolnym kościele bazyliki Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę rycin Romana Mirowskiego: "Drewniane kościoły Małopolski. Prawdziwe skarby architektury". Autor jest dyrektorem Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Kielcach, a także znawcą i popularyzatorem architektury sakralnej.
Na ekspozycję składa się 100 rycin przedstawiających kościoły z terenów południowej Małopolski - od ziemi przemyskiej na wschodzie, poprzez ziemię rzeszowską, tarnowską, krakowską (wraz z Podhalem) do Żywiecczyzny i dawnego Księstwa Zatorskiego.
Każdej rycinie jest przyporządkowany krótki opis informujący o historii powstania obiektu, jego charakterystycznych cechach i wartościach. Na motto ekspozycji autor wybrał zdanie z homilii Papieża Jana Pawła II, wygłoszonej 7 czerwca 1997 roku podczas konsekracji sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem: "stają mi przed oczyma te kościoły drewniane - coraz już rzadsze - na całej ziemi polskiej, ale przede wszystkim na Podhalu i Podkarpaciu: prawdziwe skarby architektury". Jej celem zaś jest przybliżenie prawdziwych pereł polskiej drewnianej architektury sakralnej, która w obecnych czasach jest narażona na wiele zagrożeń. Wystawę można oglądać od 19 lipca do 19 sierpnia br., od wtorku do niedzieli, w godzinach 11.00-18.00, w dolnym kościele bazyliki Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3 w Warszawie. Wstęp wolny.
MJ
"Nasz Dziennik" 2006-07-20
Autor: wa