Perfumy - kompendium wiedzy
Treść
Perfumy to nieodłączny element kosmetyczki zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Atrakcyjny, długo utrzymujący się zapach perfum relaksuje, pomagają zlikwidować zmęczenie, pobudza do działania i łagodzi stres. Sprawdź, co każdy powinien wiedzieć o perfumach.
Hasło "perfumy" stało się już niejako symbolem, pod którym kryją się nie tylko dobrej jakości perfumy damskie i męskie, ale również wody perfumowane, wody toaletowe, a nawet mgiełki do ciała. Te produkty różnią się jednak między sobą i nie powinny być utożsamiane.
Perfumy a woda toaletowa i perfumowana
Prawdziwe perfumy to produkty drogie i ekskluzywne. Ich zapach utrzymuje się na skórze bardzo długo, dlatego raczej nie są wykorzystywane na co dzień. Cechują się najwyższym stężeniem olejków zapachowych - od 25 do nawet 43%, rozpuszczonych w 90-96% alkoholu. Niewielki flakon prawdziwych perfum kosztuje kilka tysięcy złotych, dlatego niewiele osób stać na luksus takiego zakupu, a na rynku dominują inne produkty perfumowane.
Produktem, który zdecydowanie wyróżnia się na rynku trwałością zapachu, jest woda perfumowana. Ma skoncentrowany skład, w którym znajduje się od 10 do nawet 25% olejków zapachowych, rozpuszczonych w 90% alkoholu. Są to zapachy nieco lżejsze niż perfumy, ale jednocześnie cięższe niż wody toaletowe i mgiełki, dlatego używa się ich głównie w okresie jesienno-zimowym oraz na wieczorne wyjścia. Dominują w nich nuty drzewne, kwiatowe i nawiązujące do zapachu przypraw. Z kolei woda toaletowa cechuje się niższym stężeniem olejków zapachowych niż woda perfumowana, na poziomie 5-10%, w gorszej jakości alkoholu (60-85%). Trwałość zapachu wód toaletowych nie jest zbyt duża, a mieszanki zapachowe bazują na odświeżających i lekkich nutach kwiatowych, wodnych i cytrusowych. Wodę toaletową najczęściej używa się w okresie wiosennym i letnim, a więc w ciepłe dni.
Niewielkim stężeniem olejków zapachowych, na poziomie 3-5%, charakteryzuje się woda kolońska. Chociaż olejki rozpuszczone są w alkoholu 70-80%, zapach szybko się ulatnia - to tanie perfumy, ale jednocześnie nietrwałe. Najmniej stężone są mgiełki do ciała, mające charakter odświeżający. Zawierają zaledwie od 1 do 3% olejków zapachowych, a używa się ich głównie na noc.
Nuty zapachowe perfum
Zarówno perfumy unisex, jak również zapachy damskie i męskie, składają się z trzech nut zapachowych, a każda z nich wyróżnia się inną trwałością.
Nuta głowy jest najmniej trwała, ale jednocześnie najważniejsza z punktu widzenia klienta. To ją wyczuwa się jako pierwszą, dlatego nazywa się ją wizytówką perfum. Składa się głównie z zapachów lekkich i odświeżających, jak nuty kwiatowe i owocowe, w szczególności owoców cytrusowych.
- Nuta serca odpowiada za charakter i wyrazistość perfum. Jest wyczuwalna po około 10 minutach od rozpylenia i utrzymuje się do dwóch, a niekiedy nawet czterech godzin (w przypadku prawdziwych perfum); później ustępuje miejsca nucie bazy. Nuta serca to zwykle zapachy kwiatowe i korzenne, rzadziej skóry, tytoniu lub drewna.
- Nuta bazy - najmniej intensywna z tych trzech, pojawia się najpóźniej i utrzymuje najdłużej, nawet do kilkunastu godzin, a na ubraniach przez kilka dni. Chociaż jest wyczuwalna jako ostatnia, to komponuje się ją jako pierwszą i dodaje do niej substancje wzmacniające i utrwalające zapach. W jej skład wchodzą głównie zapachy korzennych przypraw, wanilii, leśnej żywicy, drewna, ambry i piżma.
Chcąc wybrać odpowiedni zapach, warto rozpylić perfumy na własnej skórze i poczekać nawet kilka godzin. Można wówczas sprawdzić czy wybrany zapach odpowiada stawianym mu oczekiwaniom oraz zweryfikować jego trwałość.
Jak dobierać perfumy damskie i męskie?
Na rynku dostępne są zarówno zapachy unisex, odpowiednie dla obu płci, jak i perfumy męskie oraz typowo damskie. Które będą najlepsze? Na tak postawione pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Chcąc wybrać idealne perfumy, dopasuj je do Twojej osobowości - weź pod uwagę swoje dominujące cechy oraz wrażenie, jakie chcesz zrobić. Zastanów się również, jakie zapachy odpowiadają Ci najbardziej. Istnieją jednak pewne reguły, które dobrze obrazują, jakie perfumy mogą być odpowiednie dla poszczególnych użytkowników. Zatem, panie chcące podkreślić swój profesjonalizm rzadko wybierają ciężkie perfumy orientalne, a stawiają raczej na zapachy harmonijne, np. klasyczne kompozycje kwiatowe, lub perfumy szyprowe. Z kolei perfumy owocowe i lekkie perfumy kwiatowe sprawdzą się dla wielbicieli sportu i osób aktywnych, których nie powinna przytłaczać ciężka woń drewna czy piżma. Te ostatnie sprawdzą się dla femme fatale, a więc kobiet uwodzicielskich, zmysłowych i drapieżnych.
Zarówno w przypadku tradycyjnych perfum, jak i wód perfumowanych lub toaletowych, w odbiorze zapachu ogromną rolę odgrywa pH skóry. Nowe perfumy zawsze warto więc wcześniej przetestować, ponieważ zapach, który świetnie sprawdza się u jednej osoby, u innej może być całkowicie nieodpowiedni.
Autor: Silesian